Artykuły

Warszawa. Zmarł Janusz Domagalik

W czwartek w Warszawie zmarł w wieku 76 lat Janusz Domagalik - dziennikarz, prozaik, autor słuchowisk radiowych i widowisk telewizyjnych.

Janusz Domagalik urodził się 5 lipca 1931 w Czeladzi. Studiował na Wydziale Dyplomatyczno-Konsularnym Akademii Nauk Politycznych oraz polonistykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Warszawie. W 1950 r. podjął pracę dziennikarską, w latach 1956-68 był redaktorem naczelnym harcerskiego pisma "Świat Młodych".

W 1968 roku Janusz Domagalik został redaktorem naczelnym redakcji programów dla dzieci i młodzieży Polskiego Radia, w latach 1980-81 był redaktorem naczelnym Programu III Polskiego Radia, gdzie pracował do 1990 r.

Jako pisarz Janusz Domagalik debiutował w 1963 roku opowiadaniem "Męska sprawa". Trzy lata później opublikował powieść "Koniec wakacji", która figurowała przez wiele lat w zestawie lektur do szkoły podstawowej; na jej podstawie powstał też film fabularny. Inne książki Janusza Domagalika to m.in. tom opowiadań "Księżniczka i chłopcy (1967), "Pięć przygód detektywa Konopki" (1968), opowiadania "Marek (1971), "Skarb szeryfa" (1972), "Irmina" (1974) oraz cykl opowiadań "Banda Rudego", na którego podstawie nakręcono serial fabularny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji