Artykuły

TVP. Dni z Wyspiańskim w TVP Kultura

W nadchodzącym tygodniu TVP Kultura wyemituje spektakle wg sztuk Stanisława Wyspiańskiego: "Sędziów" w reż. Jerzego Grzegorzewskiego, "Wyzwolenie" w reż. Konrada Swinarskiego (na zdjęciu scena ze spektaklu), "Noc listopadową" w reż. Andrzeja Wajdy. W kolejnym tygodniu czekają nas: "Sędziowie" Konrada Swinarskiego i "Wesele" Andrzeja Wajdy oraz spektakl Piotra Cieplaka "Albośmy to jacy, tacy..."

Sędziowie

wtorek TVP Kultura 20:10

Wersja telewizyjna inscenizacji dramatu w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego z Teatru Narodowego w Warszawie (premiera 2000 rok). "Sędziowie" - dramat o wzajemnym stosunku winy i kary - to ujęta w formę antycznej tragedii kryminalna historia polsko-żydowskiego sporu, rozgrywająca się na wsi na przełomie wieków. Reżyser rozprawia się z mitem ludowości do dziś pokutującym w narodowej kulturze.

Dla Grzegorzewskiego tradycja romantyczna pozostawała ciągle żywa, a dzieła Wyspiańskiego byty pomostem między XIX a XX wiekiem. W "Sędziach" w rolach głównych: Jerzy Trela, Dorota Segda, Krzysztof Globisz.

Wyzwolenie

środa TVP Kultura 20:30

Spektakl legenda. Nowatorska inscenizacja Konrada Swinarskiego z 1974 roku. Spektakl byl grany w krakowskim Starym Teatrze ponad dziesięć sezonów. W roli Konrada zaskakująco autentyczny i dojrzały Jerzy Trela, Reżysera - Edward Lubaszenko, Muzy - Anna Polony. Przedstawienie zostało zarejestrowane na macierzystej scenie dla Teatru TV w 1979 roku - cztery lata po śmierci reżysera - przez Laco Adamika i Agnieszkę Holland. Widowisku mocy dodały scenografia Kazimierza Wiśniaka i muzyka Zygmunta Koniecznego. Swinarski dostrzegł w "Wyzwoleniu" sztukę współczesną, co nie przeszkodziło mu usytuować ją historycznie i zaludnić postaciami z krakowsko-wyspiańskim rodowodem. Reżyser za Wyspiańskim stawia w inscenizacji pytanie o kondycję polskiego artysty i inteligenta.

Noc listopadowa

czwartek TVP Kultura 20:35

Realizacja sceniczna Andrzeja Wajdy w Starym Teatrze w Krakowie (premiera 1974) zarejestrowana w 1978 roku dla telewizji. Spektakl od nowa skomponowano, a inscenizację przeniesiono w plener, do warszawskich Łazienek - tu, gdzie narodził się pomysł napisania "Nocy listopadowej" podczas pobytu Wyspiańskiego w Warszawie w 1898 roku. Przedstawienie ma ogromny rozmach. Rzecz dzieje się w Warszawie 29 listopada 1830 roku - w noc powstania. Świat ludzi splata się tu ze światem bogów, a wzniosłość i mit łączą ze zwyczajnym życiem i historią. W roli Księcia Konstantego zjawiskowy Jan Nowicki, Księżny Łowickiej - Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Kory - Anna Dymna, Wysockiego - Jerzy Stuhr.

W przyszłym tygodniu w TVP Kultura m.in.: filmy "Sędziowie" Konrada Swinarskiego i "Wesele" Andrzeja Wajdy oraz spektakl Piotra Cieplaka "Albośmy to jacy, tacy..."

NAPISANE W 1902 ROKU "WYZWOLENIE" ROZGRYWA SIĘ W TRZECH PLANACH:

dramat Konrada zamierzającego dokonać wielkiego czynu i załamującego się wobec niespełnienia swoich postanowień

zaaranżowane przez Konrada widowisko sceniczne na temat "Polska współczesna"

interpretacja i ocena akcji przez autora piszącego dramat

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji