Artykuły

Don Kichot współczesny

Czy pełna poświęcenia walka Don Kichota w obronie wdów i sierot z "przyrządami do mielenia mąki" koresponduje z naszymi czasami? Czy nasz Mc Świat znalazłby miejsce dla jego ambicji, życia, jakim je sobie wyobrażał? - na te pytania będzie starał się odpowiedzieć zespół Teatru Montownia swoim nowym spektaklem "McQuichote" wg powieści Cervantesa. Artyści chcą opowiedzieć o sile imaginacji, starciu myśli z rzeczywistością i o marzeniach.

Przedstawienie nie jest czystą inscenizacją hiszpańskiego arcydzieła. Bohater spektaklu to człowiek uwikłany w rutynowe, codzienne czynności, człowiek, który stał się automatem uwięzionym w garniturze i który próbując uciec od tego wizerunku, postanawia zostać Błędnym Rycerzem. Chce bronić takich wartości jak honor, odwaga i szlachetność. Podróż ku wymarzonej miłości - Dulcynei ma się okazać podróżą w głąb siebie.

- To przedstawienie ma skłonić do zastanowienia się, czemu służy to co robimy? Czy realizujemy swoje plany, marzenia, czy też działając pełnimy po prostu funkcję w jakimś układzie - mówi reżyser Piotr Ziniewicz.

- Może wcale nie chodzi o to by mieć cel, może najważniejsze to być. Nasz Don Kichot samego siebie poddaje próbie i staje się przez to mocniejszy. Poprzez walki, które stacza, zyskuje wiarę w siebie, w to, że jest w stanie cokolwiek osiągnąć - dodaje.

Główną rolę gra Rafał Rutkowski. O swoim bohaterze mówi: - Pokazujemy człowieka, który najbezpieczniej czuje się w czterech ścianach swojej kawalerki. Zastanawiamy się, co by było, gdyby Don Kichot pod wpływem zebranych doświadczeń, rzeczywiście zaczął wcielać swe ideały w życie, założył sobie garnek na głowę, wziął w rękę kij od szczotki i wyszedł ze swej kawalerki na ulicę, Miodową czy Marszałkowską? Kogo by tam zobaczył?

"McQuichote" jest czternastą premierą Teatru Montownia. Z okazji swoich piątych urodzin zespół zorganizował przegląd swoich najważniejszych sztuk. W jego ramach od 1 do 22 czerwca będzie można zobaczyć m.in. "Ślebodę", "Trans-Atlantyk", "Szelmostwa Skapena", "O mój Tato, biedny Tato..." i "Wspólny pokój". Przeglądowi towarzyszyć będzie wystawa fotografii.

"McQichote" (na podstawie Cervantesa), reż. Piotr Ziniewicz, scenogr. Linas Domarackas, muz. Kormorany, wyk. Renata Beck, Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki. Premiera 26 maja 2001.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji