Artykuły

Warszawa. Wojciech Siemion wchodzi do Sejmu

Adam Struzik (PSL) dostał się do Sejmu, ale zrezygnuje z mandatu, by pozostać marszałkiem Mazowsza. Na miejsca zwolnione przez radnych, którzy odnieśli wyborczy sukces, wejdą popularny aktor Wojciech Siemion [na zdjęciu] oraz szef mazowieckiego SLD Jacek Pużuk.

W Sejmie zasiądzie trzech warszawskich radnych PO: Michał Szczerba, Krzysztof Tyszkiewicz oraz satyryk Tadeusz Ross. Startowali z odległych miejsc, ale pomógł im rekordowy wynik Donalda Tuska w stolicy, który zebrał przeszło pół miliona głosów. Na zwolnione przez nich miejsca wejdą trzy osoby z listy Platformy z kolejnym wynikiem uzyskanym rok temu w wyborach samorządowych. Są to: Wojciech Rzewuski, urzędnik w dyrekcji generalnej lasów państwowych, Aleksandra Sheybal-Rostek, urzędniczka wydziału spraw społecznych i zdrowia dzielnicy Ursus, oraz Monika Wiśnioch, pracowniczka Agencji Restrukturalizacji i Modernizacji Rolnictwa.

Obie panie zadebiutują w Radzie Warszawy, zaś Rzewuski wróci do lokalnej polityki po pięcioletniej przerwie. W latach 90. był jednym z czołowych samorządowców Unii Wolności, później AWS. Szefował komisji nadzwyczajnej badającej jedną z pierwszych głośnych afer warszawskiego samorządu - zamówienie na system kontroli biletów w komunikacji miejskiej. Choć miał już dwa fakultety (jest matematykiem i pedagogiem specjalnym), po porażce w wyborach samorządowych 2002 r. uzyskał na SGGW tytuł magistra inżyniera leśnictwa.

W dniu ogłoszenia wyników wyborów pojawiły się plotki o odejściu Adama Struzika z urzędu marszałka Mazowsza. Wieloletni działacz PSL z sukcesem wystartował w do Sejmu w okręgu płockim. A prawo zabrania łączyć pracę w Sejmie i samorządzie. Jednak Struzik woli być marszałkiem niż posłem i zrzecze się mandatu poselskiego. - W wyborach samorządowych dostał więcej głosów niż w parlamentarnych. Wystartował w tych wyborach, by dać partii swoją twarz. Aby zaistnieć, musieliśmy wystawić działaczy pierwszej linii - tłumaczy Janusz Piechociński, były radny sejmiku, który zdobył mandat posła w okręgu podwarszawskim.

Zwolnione przez niego miejsce zajmie aktor Wojciech Siemion. Z powodzenia nowych posłów, a zarazem radnych sejmiku - Marka Balickiego (SdPl) i Andrzeja Celińskiego (SdPl), cieszą się działacze warszawskiego SLD, bo na ich miejsca wejdą dwaj prominentni działacze Sojuszu - Jacek Pużuk, szef organizacji mazowieckiej, i Marek Papuga, były burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji