Artykuły

Wrocław. Przed premierą spektaklu wg Brunona Schulza w Lalkach

Trwają próby "Ostatniej ucieczki" - spektaklu na podstawie prozy Brunona Schulza na Małej Scenie Wrocławskiego Teatru Lalek. Reżyseruje Aleksander Maksymiak. Premiera 23 października.

"W czwartek [23 września], siedząc na szczelnie wypełnionej widowni Małej Sceny, oglądaliśmy próbę generalną. Premierę zapowiedziano na 23 października. Wcześniej przedstawienie pokazane zostanie w Nowym Jorku.

Na zaciemnionej scenie jest niewiele rekwizytów. Najważniejsi są ludzie, lalki i światło. Salę wypełnia muzyka. Ostatnia ucieczka w reżyserii Aleksandra Maksymiaka [na zdjęciu] opowiada historię Józefa, doskonale znanego wszystkim bohatera prozy Brunona Schulza. Mężczyzna, zamknięty w ciasnych ścianach swojego pokoju, odczuwa nudę i jałowość swojej egzystencji. Czyta stare księgi i siłą swojej wyobraźni odlatuje do Republiki Marzeń.

Godzinne przedstawienie aktorów i lalek zawiera wiele motywów z prozy drohobyckiego pisarza. Na scenie pojawia się więc lekarz z Sanatorium Pod Klepsydrą, wuj Karol, Dodo, wielki mistyfikator Ojciec i śpiewająca narratorka. Sceny zbiorowe, w których twórcy spektaklu zawarli całą historię narodu żydowskiego, należą do najlepszych. Handel materiałami bławatnymi, czytanie ksiąg modlitewnych i powrót do szkoły głównego bohatera przedstawione zostały bardzo plastycznie. Scenograficzna próba wyjścia poza pudełkową scenę Teatru wypadła dobrze.

Wydaje się, że spektakl Aleksandra Maksymiaka i jego zespołu jest gotowy nie tylko do październikowej premiery, ale również do reprezentowania naszego teatru na Puppet Series Festival w Stanach Zjednoczonych, który potrwa od 16 października do 4 grudnia. Nowojorska impreza teatralna, którą przygotowuje głośny teatr La Mama i Fundacja Jima Hensona, co roku lansuje najciekawsze grupy teatralne z całego świata. Ostatnia ucieczka zostanie pokazana nowojorskiej publiczności pięć razy. Na festiwalu pokazane zostaną także spektakle grup z Bali, Japonii, USA i Polski.

Wrocławski Teatr Lalek, Ostatnia Ucieczka na podstawie opowiadań Brunona Schulza, scenariusz, reżyseria i scenografia Aleksander Maksymiak, muzyka Zbigniew Karnecki, występują: Jolanta Góralczyk, Józef Frymer, Krzysztof Grębski, Tomasz Maśląkowski, Sławomir Przepiórka. Prapremiera 23 października na Małej Scenie dla dorosłych".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji