Artykuły

Kraków. W Ludowym premiery, warsztaty i wystawy

- Będzie się dużo i ciekawie działo, bo plany mamy bogate i mamy nadzieję, że zadowolą zarówno starszych, jak młodszych widzów - powiedział Jacek Strama, dyrektor Teatru Ludowego, na wczorajszej konferencji prasowej poświęconej repertuarowi nowohuckiej sceny w najbliższym sezonie.

Oferta obejmuje siedem premier na trzech scenach; uzupełnieniem będą warsztaty teatralne pt. "Improwizacje z lekturami".

Pzedstawieniem inaugurującym sezon teatralny 2007/08 będzie "Król jeleń" Carlo Gozziego (12 X, Duża Scena). Spektakl utrzymany w konwencji komedii dell'arte przygotowuje, wyspecjalizowany w tym stylu, reżyser Giovanni Pampiglione. Projekty masek są dziełem znakomitego krakowskiego scenografa Jana Polewki, którego prace zostaną wyeksponowane na wystawie towarzyszącej premierze zatytułowanej "Alchemia maski".

Tydzień później (20 X, Scena Pod Ratuszem) Ludowy zaprosi swoich widzów na premierę utworu Adama Rappa "Poważny jak śmierć, zimny jak głaz" w reżyserii Tomasza Obary. Ta inscenizacja będzie pierwszą częścią amerykańskiego dyptyku, który w kolejnym sezonie uzupełni "Droga do Nirwany" Arthura Kopita.

Jeszcze w tym roku na Dużą Scenę zawita utwór Petra Zelenki "Opowieść o zwyczajnym szaleństwie", a to za sprawą Andrzeja Celińskiego, reżysera nominowanego przed kilkoma laty do nagrody Oscara za dokument "Dworcowa ballada". Utwór Zelenki został uznany w Czechach za najlepszą sztukę 2001 roku - od tego czasu wielokrotnie już, z dużym sukcesem, był wystawiany w naszym kraju.

Interesująco zapowiada się premiera "Kupca weneckiego" Szekspira (29 II 2008) w reżyserii Tomasa Svobody, gdyż do udziału w spektaklu zaproszono Szmuela Azmona, aktora Narodowego Teatru Żydowskiego w Tel Awiwie, urodzonego 78 lat temu w Biłgoraju. Przedstawienie to zainauguruje przyszłoroczne Zamoyskie Lato Teatralne (którego Ludowy w tym roku został laureatem); będzie też - na przełomie czerwca i lipca - wędrownym spektaklem plenerowym rozgrywanym w historycznych miejscach Krakowa.

Z kolei na styczniową prapremierę utworu "Prah" Gyorgya Spiro - dramatopisarza węgierskiego, znanego polskiej publiczności ze sztuki "Szalbierz" o Wojciechu Bogusławskim - zaprasza Paweł Szumiec, który spektakl wyreżyseruje na Scenie Pod Ratuszem.

Scena Stolarnia, będąca aktualnie w kapitalnym remoncie, przywita widzów kwietniową premierą spektaklu "Roberto Zucco" Bernarda Marie Koltesa w reżyserii Jacka Jabrzyka, tegorocznego absolwenta Wydziału Reżyserii krakowskiej PWST. Wcześniej, bo 30 listopada, odbędzie się w "Stolarni" bal andrzejkowy inaugurujący otwarcie tej sceny po jej modernizacji przestrzennej.

Teatr nie zapomniał też o młodych widzach, dla których przygotuje spektakl bajkowy - premiera planowana jest na Dzień Dziecka w ramach programu Sceny Familijnej.

I wreszcie "Improwizacje z lekturami" - to nowy projekt Teatru Ludowego opracowany przez Inkę Dowlasz, autorkę kilku już spektakli realizowanych w ramach programu edukacyjnego "Terapia przez sztukę". Pierwsze warsztaty "Improwizacji" skupiać się będą wokół analizy tekstów "Moralności pani Dulskiej" i "Wesela"; zakończone zostaną spotkaniem uczestników w bronowickiej "Rydlówce".

- Mamy już nawet częściowe plany na sezon 2008/09, ale kto za nie będzie odpowiadał, ja czy Jerzy Fedorowicz - pokażą październikowe wybory - powiedział na zakończenie dyrektor Strama.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji