Artykuły

Szczecin. Duże wyzwania przed Teatrem Polskim

We wrześniu "Peer Gynt" Ibsena, latem "Burza" Szekspira. Premiery nowego sezonu w Teatrze Polskim układają się między wielką klasyką.

Nowe propozycje scena przy Swarożyca rozpoczyna od dużego wyzwania. 15 września zaprosi na "Peer Gynta", wielki poemat wyobraźni Henryka Ibsena. Panoramę XIX-wiecznego mieszczaństwa ze skandynawskimi legendami na współczesne spojrzenie przekłada dla teatru reżyser Ireneusz Janiszewski.

- Mamy naturalną potrzebę mierzenia się z wielką klasyką i publiczność, która tego od nas oczekuje - mówi Adam Opatowicz, dyrektor Teatru Polskiego. - Bo nawet jeśli człowiek polegnie, samo boksowanie się z tym pozostawia w nas wszystkich wartość, siłę.

W listopadzie Anna Kękuś przygotuje "Gąskę" Nikołaja Kolady. Rzecz się dzieje w teatrze na prowincji, w którym pojawia się młoda aktorka, sprawiając, że zaczynają się chwiać dotychczasowe układy, zawodowe, erotyczne.

Że Julian Tuwim to nie tylko piosenki "Na pierwszy znak" i "Miłość ci wszystko wybaczy" oraz poemat "Kwiaty polskie" chce pokazać w spektaklu "Tuwim zaczarowany" Adam Opatowicz.

Ryszard Major w tym sezonie zaproponował "Pułkownika Ptaka" Christo Bojczewo. Śmieszno - smutną opowieść o iluzoryczności poszukiwania lepszego świata i wolności. Za "Pułkownika Ptaka" bułgarski autor dostał w 1997 r. od British Council światową nagrodę dramaturgiczną.

W planach teatru jest też "Ślub" Gombrowicza w inscenizacji Waldemara Modestowicza (także cenionego reżysera radiowego).

Teatr Polski regularnie inscenizuje dzieła Williama Szekspira, od lat czyniąc starania o wybudowanie sceny elżbietańskiej na zapleczu swojej siedziby. Tym samym w repertuarze ma "Hamleta", którego pokazuje na zamkowym dziedzińcu. 22 września zagra wyjątkowo na pl. Armii Krajowej przed magistratem. - Skupianie się na personalnym kontekście nasuwającym się z miejsca, w którym zagrany zostanie "Hamlet", byłoby płytkie, banalne - zaznacza Adam Opatowicz. - Jednak sam fakt, że wystawiamy na zaproszenie ze strony władz miasta, jest dla mnie znaczący [poprzednie władze miasta na "Hamleta" przed Urzędem Miasta się nie zgadzały - przyp. red.].

Szekspirowski repertuar dyrekcja planuje wzbogacić przyszłego lata "Burzą".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji