Artykuły

Warszawa. "Żar" w Narodowym

Teatr Narodowy zaprasza w październiku na premierę sztuki Sándora Máraiego [na zdjęciu] "Żar".

Wybitna powieść Sándora Máraiego, powstała w latach 40-tych. Dramatyczna opowieść o spotkaniu po 41 latach dwóch przyjaciół, Polaka i Węgra, którzy przywołują zdarzenia sprzed lat. Połączyła ich wówczas, a potem rozdzieliła namiętność i zdrada nieżyjącej już kobiety, żony jednego z nich.

Sándor Márai był jednym z najwybitniejszych dwudziestowiecznych pisarzy węgierskich, autorem licznych powieści, esejów, felietonów, sztuk teatralnych i poezji. Wielki indywidualista, twórca niepokorny, ostro krytykujący faszystowską i sowiecko-komunistyczną dyktaturę. Nonkonformista, człowiek o rozwiniętej samoświadomości, erudyta, doskonały obserwator. W Polsce znany jako autor takich książek jak "Żar", "Wyznania patrycjusza", "Ziemia, Ziemia!" oraz "Dziennika" uznanego przez krytyków za dzieło jego życia. Często nazywany węgierskim Thomasem Mannem.

"Żar" w adaptacji Christophera Hamptona, w reżyserii Edwarda Wojtaszka i scenografii Doroty Kołodyńskiej oraz obsadzie: Danuta Szaflarska (gościnnie), Ignacy Gogolewski, Zbigniew Zapasiewicz (gościnnie).

Teatr Narodowy (Sala Bogusławskiego - foyer), Plac Teatralny 3, 4 października (czwartek)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji