Artykuły

Gdańsk. Seweryn i "Pan Tadeusz" w Wybrzeżu

"Niech żyje - krzyknął Sędzia, w górę wznosząc flaszę - Miasto Gdańsk! Niegdyś nasze, będzie znowu nasze!". To fragment poematu Adama Mickiewicza. Całość podczas najbliższego tygodnia w Teatrze Wybrzeże odczyta Andrzej Seweryn [na zdjęciu]. Warto przyjść z własnym wydaniem "Pana Tadeusza".

Czytanie tego tekstu odbędzie się w Gdańsku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Słowa Verba Sacra. To projekt artystyczno-naukowo-religijny, poświęcony tradycji słowa w kulturze duchowej ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa europejskiego. Projekt jest pomyślany jako seria publicznych prezentacji tekstów wielkiej klasyki literatury - Biblia, teksty Ojców Kościoła, literatura Wschodu Europy, literatura staropolska i klasyka polska - odczytywanych przez najwybitniejszych aktorów. Od stycznia 2000 roku co miesiąc odbywa się prezentacja jednego utworu w formie uroczystej recytacji przez aktora. Na miejsce prapremiery wybrano najstarszą świątynię polską - Bazylikę Archikatedralną św. Piotra i Pawła w Poznaniu. Kolejne edycje odbyły się w katedrach i bazylikach m.in. Częstochowy, Gniezna, Legnicy, Lublina, Pelplina, Warszawy i Wrocławia. Festiwal jest także obecny od paru lat w kolegiacie wejherowskiej, gdzie regularnie w języku kaszubskim aktorka, Danuta Stenka odczytuje Pismo Święte. Dotychczas organizatorzy przygotowali ponad sześćdziesiąt premier, których w siedemnastu miastach Polski wysłuchało 170 tys. ludzi. Głównym punktem każdego programu jest recytacja tekstu w wykonaniu aktora, który poprzedza krótki wstęp przygotowany przez najznakomitszych biblistów i filologów.

W tym roku festiwal zawita także do Gdańska. Na ten pomysł wpadła dwójka tutejszych aktorów - Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis, a ich pomysł spotkał się z przychylną opinią władz miasta. Jednak wydarzenie w Gdańsku jest wyjątkowe - po raz pierwszy w historii polskiej kultury "Pana Tadeusza" odczyta na żywo jeden aktor - Andrzej Seweryn. Polski aktor filmowy i teatralny jest trzecim w historii cudzoziemcem zaangażowanym przez francuską Comedie Francaise, a także laureatem wielu prestiżowych nagród i odznaczeń m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu w Berlinie czy francuskiego Orderu Sztuki i Literatury. Przed ośmioma laty w ekranizacji epopei zrealizowanej przez Andrzeja Wajdę zagrał w niej rolę Sędziego. Odczyty Andrzeja Seweryna rozpoczną się w niedzielę [26 sierpnia] wieczorem, o godz. 19 i potrwają do najbliższego piątku [31 sierpnia] - każdy cykl będzie trwał codziennie przez 2 godziny. Organizatorzy zachęcają uczestników, którzy wybiorą się do Teatru Wybrzeże, do przyniesienia własnego egzemplarza "Pana Tadeusza" - aby na bieżąco śledzić czytany tekst. Kilka wybranych egzemplarzy książki aktor opatrzy osobistą dedykacją.

Teatr Wybrzeże (Gdańsk, ul. Św. Ducha 2), początek w niedzielę o godz. 19. pn-pt. godz. 19-21, bilety - 5 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji