Artykuły

Żyd wieczny tułacz

W najbliższą niedzielę w Teatrze Małym będzie można obejrzeć spektakl oparty na motywach powieści llii Erenburga "Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca". Przedstawienie przygotował Teatr Lalki i Aktora z Łomży, słynący z wykorzystywania w swych spektaklach najnowszych osiągnięć techniki lalkarskiej.

"Opowieść o Lejzorku Rojtszwańcu" to historia "krawca mężczyźnianego" z białoruskiego Homla. W rodzinnej miejscowości Lejzorka prześladuje seria niepowodzeń: zostaje aresztowany za niestosowne westchnięcie wydane pod dekretem władzy radzieckiej, traci pracę, zostaje odrzucony przez rodzinę i ukochaną. Wreszcie rozpoczyna wędrówkę w poszukiwaniu takiego sposobu życia, który pozwoliłby mu uniknąć podmuchów wiatru historii oraz wszelkich cierpień związanych z ludzką podłością. Jego postać staje się tym samym personifikacją Żyda Wiecznego Tułacza, a wędrówki nabierają symbolicznego sensu i znaczenia. Na koniec bohater dociera do żydowskiej ziemi obiecanej - Palestyny, gdzie spotykają go ostatnie już nieszczęścia...

"Opowieść o Lejzorku Rojtszwańcu" liii Erenburga, tłum. Maria Popowska, Teatr Lalki i Aktora z Łomży gościnnie w Teatrze Małym, 9 maja o godz. 19. Piosenki, adaptacja i reżyseria Jarosław Antoniuk, wyk. Beata Antoniuk, Marzanna Gawrych, Marek Janik, Zdzisław Rej, Jarosław Rosiński, Bogumiła Wierzchowska-Gosk.

ILIA ERENBURG - rosyjski prozaik, poeta, publicysta, autor wspomnień. Ur. 27 stycznia 1891 r. w Kijowie, zm. w 1967 r. Pochodził z inteligenckiej rodziny żydowskiej. Większą część życia spędził we Francji, skąd wysyłał korespondencje do pism radzieckich. W1921 r. opublikował powieść "Życie i śmierć Mikołaja Kurbowa", której akcja rozgrywa się w ZSRR w okresie NEP-u. Napisał także m.in.: cykl opowiadań "Trzynaście fajek" (1923) oraz powieści "Rwacz" (1925) i "Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwanca" (1927) - tragikomiczna groteska, która przyniosła autorowi światową sławę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji