Artykuły

Autobus z Testosteronem

Ogromna reklama spektaklu "Testosteron" na autobusie wcale mnie nie zaskoczyła. Po prostu wiem, że teatr Montownia ma wciąż mnóstwo pomysłów i odważnie je realizuje. Kiedy osiem lat temu czterech absolwentów warszawskiej PWST ogłosiło, że nie czeka na etaty w teatrach, ale zakłada własny zespół, powątpiewano, czy uda się im przetrwać: "Jak sobie poradzą finansowo, gdzie będą grać?". Co jakiś czas słyszeliśmy: "Aktorzy Montowni chodzą po Starówce przebrani w stroje góralskie i rozdają ulotki reklamujące spektakl", "Aktorzy Montowni siedzą w kasie i sprzedają bilety", "Montownia gra po angielsku dla turystów". A teraz: "Widziałeś ten autobus, ale dali czadu". Oczywiście pomysł z autobusem nie jest odkryciem Ameryki. W Londynie piętrusy z reklamą popularnych musicali jeżdżą po ulicach na co dzień. Osobna sprawa, co zawiera owa reklama. "Zaraz, zaraz" - denerwuje się przechodzień: - "Przecież tam jest napisane: Testosteron to żenada, nie pałujmy się, że to najlepszy spektakl w Polsce".

Ta antyzachęta to oczywiście też sprawdzony sposób na pozyskanie widza. I jakże uczciwy w przypadku tak kontrowersyjnego spektaklu, jakim jest "Testosteron", który dla jednych stał się przebojem, innych przyprawia o dreszcze. Montownia nie rozkoszuje się wyłącznie zachwytami krytyki, ale cytuje też brutalne głosy zwykłych widzów zaczerpnięte z forum "Gazety".

Proponuję, aby odważny zespół Montowni poszedł jeszcze dalej i spróbował wykorzystać pomysł na osobliwą reklamę, który wypróbował kilka lat temu londyński Aldwych Theatre. Dyrektor ogłosił, że osoby, które nie będą zachwycone, mogą otrzymać zwrot pieniędzy za bilety. I nagle w teatrze pojawiły się tłumy. Nikt nie ukrywał, że przychodzi na własnej skórze przekonać się, czy przedstawienie rzeczywiście jest aż tak złe. Po kilku tygodniach grania przy pełnej widowni po zwrot pieniędzy za bilet zgłosiła się tylko jedna osoba.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji