Artykuły

Warszawa. Lubos, Kalita i Nowak grają u Adamik

- Chcę opowiedzieć pozytywną historię o ludziach, którzy zmienili się pod wpływem przyjaźni i sportu - mówi Kasia Adamik. Właśnie dobiega końca pierwsza część zdjęć "Boiska bezdomnych", które reżyseruje. We wtorek (17 lipca) ekipa pracowała w budynku telewizji na Woronicza.

Blok G na Woronicza. Przed studiem nr 3 tłum nieco większy niż w pozostałych telewizyjnych korytarzach. - Zaczynamy, pora już. Zostawiamy telefony i do pracy - woła Jacek Petrycki. To jego dziełem są zdjęcia do filmu. Za chwilę w korytarzu pojawi się Maria Seweryn:- No chodź, chodź - mówi do kilkunastoletniej Marysi Łozińskiej. Dziewczynka stawia opór. - Nie chcę, nie chcę - powtarza. - Maria Seweryn gra żonę głównego bohatera, Marysia Łozińska jego córkę. Przyjechały do Warszawy, by wziąć udział w programie "Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie". Szukają męża i ojca - wyjaśnia reżyserka Kasia Adamik.

Inspiracją do tego filmu był krótki gazetowy artykuł o mistrzostwach świata w piłce nożnej dla bezdomnych, na których drużyna z Polski zdobyła srebrny medal. - Podsunęła mi tę informację moja mama - Agnieszka Holland. Wzięłam wycinek, bo pomyślałam, że to super pomysł na film. Opowiadamy historię grupy bezdomnych, którzy poznają się na Dworcu Centralnym, tworzą drużynę piłkarską, wyjeżdżają. Przez przyjaźń i wspólny cel zaczynają wierzyć w siebie. Ale nie chciałabym z tego robić bajki, w której wszystko kończy się szczęśliwie, a moi bohaterowie wychodzą z bezdomności. Zależy mi jednak, żeby ten film był optymistyczny, pełen nadziei - podkreśla reżyserka.

Bohaterem "Boiska bezdomnych" jest Jacek - trener piłkarski z małego miasta, który przez pijaństwo i awanturnictwo traci dom, bliskich, pracę i trafia na Dworzec Centralnym. W roli Jacka zobaczymy Marcina Dorocińskiego. - On najlepiej z aktorów gra w piłkę nożną. Marek Kalita, który gra Ministra, bankowca oszalałego na punkcie światowego spisku też okazała się świetnym piłkarzem. Zresztą wszyscy przed rozpoczęciem zdjęć dużo i dzielnie trenowali - chwali reżyserka. A na bramce stanie recenzent kulinarny "Gazety Co jest Grane" - Maciej Nowak. W filmie zobaczymy też m.in. Eryka Lubosa, Bartłomieja Topę, Jacka Poniedziałka, Krzysztofa Kiersznowskiego i Dmitrija Persina. W epizodach wystąpią Zbigniew Zamachowski i Andrzej Seweryn. Scenariusz "Boiska...." jest dziełem Przemysława Nowakowskiego.

Zdjęcia były kręcone w Warszawie - m.in. na Centralnym i na Stadionie Dziesięciolecia, w Wołominie na boisku Huragan Wołomin, a w ubiegłym tygodniu filmowcy pracowali na Śląsku. Ostatnie ujęcia dziś, kontynuacja zdjęć w grudniu.

"Boisko..." powstaje w Studiu Filmowym Tor. Koproducentami są: Telewizja Polska, WFDiF w Warszawie oraz Non-Stop Film Service. Dotację przyznał mu Polski Instytut Sztuki Filmowej. Premiera "Boiska bezdomnych" planowana jest na jesień przyszłego roku.

* * *

Kasia Adamik

- Jestem gotowa pracować gdziekolwiek - deklaruje Kasia Adamik. "Boisko bezdomnych" to po "Bark!" jej drugi film, który sama reżyseruje. W t-shircie i krótkich spodniach ginie na planie wśród tłumu swoich współpracowników. Jednak z ujmującym uśmiechem zdradza: - Używam głosu, gdy trzeba i gdzie mnie nie słychać.

Wcześniej zajmowała się przygotowywaniem storyboardów do filmów swojej matki Agnieszki Holland, a także Baza Luhrmanna, Jonathana Demme'a czy Scotta Hicksa. Dwa lata temu wspólnie z Agnieszką Holland rozpoczęła zdjęcia do "Prawdziwej historii Janosika i Uhorcika", zdjęcia przerwały, bo zabrakło pieniędzy na ich kontynuowanie. - Mam nadzieję, że wrócimy do tego projektu, może latem w przyszłym roku - podkreśla. We wrześniu w telewizja Polsat wyemituje serial political-fiction - "Ekipa", który wyreżyserowała wspólnie z Agnieszką Holland i Magdą Łazarkiewicz.

Opowiada, że dom, ubrania i samochód zostały w Stanach Zjednoczonych, ale w Polsce pracuje się jej miło. Szczególnie wychwala aktorów. - Może powinnam pojechać do Stanów, bo w kołach samochodu pewnie już zeszło powietrze. Przydałyby mi się też jakieś wakacje - wzdycha.

Na zdjęciu: Maciej Nowak na planie filmu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji