Artykuły

Warszawa. Rozstrzygnięto Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Do XIII Ogólnopolskiego Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej zgłoszono sto czternaście spektakli z całego kraju, z których, ze względów regulaminowych, komisja artystyczna zakwalifikowała dziewięćdziesiąt cztery przedstawienia. Jury XIII Ogólnopolskiego Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w składzie: Sławomira Łozińska - Przewodnicząca, Ewa Kwiecień - Sekretarz oraz członkowie: Bożena Sawicka, Maria Seweryn, Jarosław Gajewski, Jan Kozikowski, Tomasz Kubikowski po obradach w dniach 21 i 22 czerwca 2007 roku, przyznało następujące Nagrody i Wyróżnienia:

Twórcy autorskiego spektaklu "Baldanders" - Marcin Bartnikowski i Marcin Bikowski z Białostockiego Teatru Lalek - oraz Przemysław Wojcieszek za przedstawienie "Osobisty Jezus" w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy otrzymali dwie równorzędne nagrody za najlepszy spektakl XIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Konkurs jest organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy współudziale Teatru Narodowego w Warszawie i Związku Artystów Scen Polskich. Przedsięwzięcie ma na celu popularyzację i wspieranie rozwoju polskiej dramaturgii współczesnej.

Autorzy przedstawień uznanych za najlepsze w tegorocznej edycji konkursu - duet Marcin Bartnikowski i Marcin Bikowski ("Baldanders") oraz Przemysław Wojcieszek ("Osobisty Jezus") - otrzymali po 12 tys. zł.

Wojcieszek otrzymał ponadto nagrody za tekst sztuki do spektaklu "Osobisty Jezus" (7 tys. zł) oraz za jego reżyserię (8 tys.).

Za teksty sztuk wyróżniono też Martę Guśniowską, autorkę sztuki "O Rycerzu Pryszczycerzu" oraz Małgorzatę Sikorską-Miszczuk za "Śmierć człowieka-wiewiórki" (po 3 tys. zł).

Trzy równorzędne wyróżnienia indywidualne za reżyserię (po 5 tys. zł) otrzymali: Jacek Głomb za reżyserię przedstawienia "Zabijanie Gomułki" wg Jerzego Pilcha (Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze); Ondrej Spiszak za reżyserię spektaklu "Kowal Malambo. Argentyńska Historia" Tadeusza Słobodzianka (Laboratorium Dramatu w Warszawie) oraz Piotr Tomaszuk za reżyserię autorskiego przedstawienia "Bóg Niżyński" (Teatr Wierszalin w Supraślu).

Małgorzata Bulanda odebrała nagrodę (8 tys. zł) za scenografię do przedstawień "Osobisty Jezus" i "Zabijanie Gomułki".

Za muzykę nagrodzono Annę Świętochowską, autorkę oprawy muzycznej do spektaklu "Baldanders". (7 tys. zł)

Wyróżnienie za muzykę (4 tys. zł) otrzymała Hanna Kayser (spektakl "Paw Królowej. Opera Praska" wg Doroty Masłowskiej - Teatr Wytwórnia-Fundacja na Starej Pradze w Warszawie).

Nagrodę za adaptację tekstu dla potrzeb przedstawienia teatralnego (5 tys. zł) otrzymał Robert Urbański za adaptację prozy Jerzego Pilcha "Tysiąc spokojnych miast" do spektaklu "Zabijanie Gomułki".

Zespołową nagrodę aktorską (10 tys. zł) uhonorowano aktorów przedstawienia "Bóg Niżyński" Piotra Tomaszuka (Teatr Wierszalin w Supraślu).

Indywidualnymi nagrodami aktorskimi (po 7 tys. zł) uhonorowano Żanettę Ogonowską-Gruszczyńską za rolę w spektaklu "...Syn" Michała Siegoczyńskiego (Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie), Marcina Bikowskiego za role w "Baldanders" oraz Przemysława Bluszcza za rolę Ryśka w "Osobistym Jezusie".

Wyróżnienia aktorskie po 4 tys. zł otrzymali Izabela Dąbrowska (rola Fifi w "Kowalu Malambo"), Aleksandra Popławska (Patrycja Pitz w "Pawiu Królowej"), Marcin Bartnikowski (rola w "Baldanders"), Wiesław Cichy (rola Tadka w "Osobistym Jezusie").

Nagrodę specjalną w wysokości 10 tys. zł przyznano Teatrowi Ósmego Dnia w Poznaniu za przedstawienie "Teczki" Ewy Wójciak i Katarzyny Madoń-Mitzner.

3 tys. zł, przyznawane przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych ZASP, otrzymał Piotr Wawer za rolę Dresiarza w "Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł" Pawła Demirskiego (Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu).

Jury zarekomendowało nagrodzone przedstawienia - "Baldanders", "Zabijanie Gomułki", "Bóg Niżyński", "Osobisty Jezus" i "Teczki" - do pokazania na deskach warszawskiego Teatru Narodowego. Spektakl "Teczki" został dodatkowo rekomendowany do zarejestrowania przez TVP Kultura.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji