Artykuły

Gdańsk. Sześć dni z Sewerynem i Mickiewiczem

Andrzej Seweryn [na zdjęciu] pod koniec sierpnia przez sześć dni czytać będzie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. - Po raz pierwszy w historii polskiej kultury dzieło to wykona na żywo jeden aktor - mówi Przemysław Basiński, reżyser tego niezwykłego spektaklu.

Wydarzenie to odbędzie się w ramach kojarzonego przede wszystkim z Poznaniem Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra. Jest on już od paru lat obecny w kolegiacie wejherowskiej, gdzie regularnie Pismo Święte w języku kaszubskim czyta Danuta Stenka. - Dotychczas przygotowaliśmy ponad sześćdziesiąt premier, których w siedemnastu miastach Polski wysłuchało 170 tys. ludzi - opowiadał Przemysław Basiński, reżyser cyklu. - Jednak gdańska prapremiera z udziałem Andrzeja Seweryna będzie niezwykła. Po raz pierwszy w historii polskiej kultury dzieło to wykona na żywo jeden aktor.

Na wczorajszej konferencji prasowej zapowiadającej to wydarzenie pojawił się Andrzej Seweryn, Basiński oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Z pomysłem zaczepienia w naszym mieście tego cyklu przyszli do mnie aktorzy Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis - mówił Adamowicz. - Chcemy zachęcić ludzi do kontaktu z żywym słowem i, jednocześnie, wielką literaturą. Mam nadzieję, że występ pana Seweryna będzie początkiem cyklu w Gdańsku. Wszystko zależy od zainteresowania widzów oraz naszych możliwości organizacyjnych.

Podczas spotkania Andrzej Seweryn dał popis swojego talentu, interpretując przypadkowy fragment "Pana Tadeusza". - Ludzi interesuje nie tylko to, co wszystkim wydaje się, że ich interesuje - przekonywał wybitny aktor. - Często wybierają to, co im się narzuca, co ma sprawić im przyjemność.

Znana na razie jest data niezwykłego występu Andrzeja Seweryna w Gdańsku - 26-31 sierpnia. Nie wiadomo jeszcze, gdzie będzie można posłuchać wybitnego aktora, ani czy wstęp na czytanie będzie bezpłatny czy biletowany.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji