Artykuły

Łódź. Pierwsza polsko-izraelska koprodukcja filmowa

Za niespełna dwa tygodnie, 9 lipca, w podłódzkiej Nowosolnej rozpoczną się zdjęcia do "Wiosny 1941" - pierwszego filmu polsko-izraelskiego. Producentem ze strony polskiej jest łódzkie studio filmowe Opus Film Piotra Dzięcioła. Obraz na podstawie prozy Idy Fink [na zdjęciu] reżyseruje izraelski twórca Uri Barbash, nominowany do Oscara za "Behind The Walls" ("Nad murami").

W Nowosolnej trwa budowa wielkiej dekoracji: dla potrzeb filmu wzniesiona została farma, w której toczy się część akcji. Po blisko miesiącu zdjęć, 6 sierpnia, filmowcy przeniosą się do Lublina, a ostatni klaps padnie w Sanoku 18 sierpnia.

- W samej Łodzi realizować będziemy tylko zdjęcia w atelier przy ulicy Łąkowej - mówi Ewa Puszczyńska, producent filmu. - Plenery, prócz Nowosolnej, powstaną też w Ksawerowie.

Film "Wiosna 1941" - to jeszcze roboczy tytuł - nie będzie ukazywać wojny i masowych prześladowań Żydów. Jak zapewnia reżyser, skoncentruje się na losie jednej rodziny starającej się za wszelką cenę przetrwać okupację. Opowieść wpisana będzie w ramy współczesności, którą stworzą wydarzenia z 1972 roku. Bohaterka "Wiosny 1941" - Clara Planck (grana przez Claire Higgins), mieszkająca w Kanadzie słynna wiolonczelistka, zostaje - po trzydziestu latach nieobecności - zaproszona do Polski, do miasta, w którym się urodziła. Jej występ ma uświetnić uroczystość otwarcia sali koncertowej nazwanej jej imieniem. W wyobraźni bohaterki odżywają wspomnienia z wiosny 1941 roku, gdy straciła męża i dwie córki.

Reżyser uważa, że o doświadczeniu Holokaustu trzeba mówić "zawsze i wszędzie". W jednej z wypowiedzi stwierdził: - Nie mam własnych traumatycznych wspomnień z tamtego czasu: urodziłem się po wojnie, mój ojciec, Polak z pochodzenia, wyjechał z Polski jeszcze przed 1939 rokiem. Ale Holokaust jest częścią mojego DNA.

W obsadzie filmu znajdujemy przede wszystkim nazwiska brytyjskich aktorów: Prócz Claire Higgins wystąpią m.in. Neve Macintosh (młoda Clara), Kelly Harrison - aktorka znana Brytyjczykom z seriali telewizyjnych oraz Joseph Fiennes - gwiazdor kina angielskiego, odtwórca tytułowej roli w "Zakochanym Szekspirze", filmie Johna Maddena, który w 1999 roku zdobył siedem Oscarów. Z polskich aktorów na planie pojawią się m.in. Maria Pakulnis, Łukasz Simlat, Stanisław Brejdygant i Mirosław Baka. Część zagranicznych aktorów jest już w Łodzi i pod kierunkiem reżysera przygotowuje się do zdjęć.

W ekipie realizatorów nie brakuje polskich nazwisk: operatorem obrazu jest Ryszard Lenczewski, scenografię projektuje Wojciech Żogała, znany m.in. ze scenografii do obsypanego nagrodami "Ediego" w reż. Piotra Trzaskalskiego.

- Niemal cała ekipa to Polacy - mówi Ewa Puszczyńska. - Jedynie montażysta i asystentki reżysera pochodzą spoza Polski.

Po zakończeniu zdjęć Uri Barbash pojedzie montować i udźwiękowić film do Izraela. Zdaniem Puszczyńskiej, "Wiosna 1941" gotowa będzie w końcu marca przyszłego roku.

Budżet filmu wynosi około 2,5 mln dolarów, a pochodzi przede wszystkim od izraelskiego narodowego instytutu filmowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji