Artykuły

Kraków. Zmarł Stefan Rydel

W Boże Ciało, 7 czerwca, zmarł w Krakowie aktor Stefan Rydel. Urodził się 23 października 1916 r. jako czwarte i ostatnie dziecko (pierwszy syn) Anny z Wdówków Rydlowej i farmaceuty, właściciela apteki przy ul. Retoryka - Stefana Rydla.

Wyczekiwany dziedzic aptekarskiego fachu nie spełnił jednak ojcowskich nadziei, bowiem już w trakcie nauki w Gimnazjum im. H. Sienkiewicza interesował się humanistyką o wiele bardziej aniżeli przedmiotami ścisłymi. Po maturze rozpoczął studia na Wydziale Historii Sztuki UJ, jednocześnie uczęszczając na zajęcia w Krakowskiej Szkole Dramatycznej, po ukończeniu której, w 1939 r., zdał egzamin eksternistyczny przed komisją PWST w Warszawie.

Studiując udzielał się w zespole teatralnym "Studio 38", gdzie grał m.in. w sztuce "Kawaler Księżycowy" wraz z Karolem Wojtyłą. Późniejszy papież wykonywał rolę "Byka", a Stefan - "Żywego" - syna Twardowskiego.

W latach okupacji pracował najpierw jako robotnik w Fabryce Kitu na Grzegórzkach, a następnie urzędnik biurowy. Gdy zorientował się, iż jego związki z AK zostały ujawnione, uciekł do Warszawy. Siostra Izabela załatwiła mu tam posadę kelnera W stolicy zastało go Powstanie Warszawskie. Podczas zmagań z Niemcami został ranny, a po zakończeniu walk wywieziony do obozów koncentracyjnych, najpierw w Stutthofie, a potem w Buchenwaldzie. W tym drugim doczekał wyzwolenia Po paru tygodniach spędzonych w szpitalu wrócił do Polski. Wysiadając na dworcu w Katowicach, spotkał znajomego, znanego aktora - Tadeusza Kondrata, który zabrał go do siebie do domu, nakarmił, zapewnił nocleg i załatwił angaż do Teatru Śląskiego. Z Katowic przeniósł się na dwa sezony do Poznania a stamtąd do Krakowa, gdzie zadebiutował znaczącą rolą Willego w "Niemcach" Leona Kruczkowskiego.

W Krakowie poznał aktorkę i reżyserkę - Irenę (z Langierów) Bablową, z którą wziął ślub. W 1956 r. wyjechał, wraz z żoną, do Warszawy, gdzie Irena objęła kierownictwo Teatru Powszechnego na Pradze. W1966 r. Rydlowie wrócili do Krakowa w związku z powierzeniem Irenie funkcji dyrektora i kierownika artystycznego Teatru Ludowego w Nowej Hucie. Po kolejnych pięciu latach przenieśli się do Teatru im. J. Słowackiego, gdzie Stefan występował do końca scenicznej kariery.

W trakcie zawodowej aktywności zagrał wiele znaczących ról dramatycznych, był także, dość często, angażowany do filmów, głównie (z uwagi na nordycki typ urody) grając tam role oficerów niemieckich, min. w "Gdzie jest generał", "Godziny nadziei" czy komtura w "Krzyżakach".

Ostatnie lata życia spędził w mieszkaniu przy ul. Mogilskiej w Krakowie, żywo interesując się życiem teatralnym, często wspominając koleżanki i kolegów ze środowiska aktorskiego, a dopóki siły pozwalały, spędzając czas na spacerach z ukochaną suczką "Simią".

Pogrzeb Stefana Rydla odbędzie się 12 czerwca 2007 r. na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji