Artykuły

Gdańsk. Złoty Yorick dla warszawskiego Szekspira

"Miarka za miarkę" [na zdjęciu] w reżyserii Anny Augustynowicz zdobyła Złotego Yoricka - nagrodę w konkursie na najlepszą polską adaptację szekspirowską w bieżącym sezonie artystycznym. Widowisko na początku sierpnia obejrzeć będzie można w Trójmieście.

Złoty Yorick przyznawany jest przez Fundację Theatrum Gedanense - organizatora gdańskiego Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego - od 1994 roku. Oprócz głównej nagrody dla widowiska warszawskiego Teatru Powszechnego jury wyróżniło "Hamleta" wyreżyserowanego przez Waldemara Śmigasiewicza w Teatrze Nowym w Poznaniu. W konkursie wystartowało w sumie siedem spektakli z całego kraju. Wśród przegranych jest między innymi "Tymon Ateńczyk" Teatru Polskiego z Bydgoszczy wyreżyserowany przez Macieja Prusa, polskiego "specjalistę" od Szekspira, ubiegłorocznego zdobywcę Złotego Yoricka za "Komedię omyłek".

- Jeżeli chodzi o adaptacje dramatów Szekspira, to w bieżącym sezonie w polskich teatrach nie wydarzyło się nic nadzwyczajnego - opowiada prof. Jerzy Limon, prezes Fundacji Theatrum Gedanense, jeden z jurorów konkursu. - Mnie szczególnie pociąga teatr, który mówi również o sobie samym; pokazuje, po co istnieje, i uzasadnia taką potrzebę. Taka jest "Miarka za miarkę" Anny Augustynowicz. Widowisko pokazuje także, jak dużo można w teatrze zrobić przy pomocy skromnych środków. Nie ma ono rozbudowanej scenografii, zastosowano w nim za to ciekawe rozwiązanie przenikania się przestrzeni sceny i widowni. Nie jest ono oczywiście odkrywcze, ale Augustynowicz wykorzystała je w wyjątkowo subtelny sposób.

W Gdańsku, w Teatrze wybrzeże Augustynowicz wyreżyserowała "Męża i żonę" Aleksandra Fredry oraz "Po deszczu" Sergi`ego Belbela.

Spektakl Teatru Powszechnego pokazany zostanie w ramach XI Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego, który odbędzie się w Trójmieście w dniach 3-11 sierpnia. Hitem imprezy będzie "Król Lear" Akademickiego Teatru Małego z Sankt Petersburga w reżyserii Lwa Dodina, jednego z najważniejszych reżyserów teatralnych naszych czasów. Na festiwalu pokazany zostanie także m.in. "Hamlet" Rustaveli Theatre z Tbilisi w reżyserii Roberta Sturuy, "Król Lear" niemieckiego Theater an der Ruhr w reżyserii Roberta Ciullego, "Romeo i Julia" Aquila Theatre z Nowego Jorku oraz adaptacja "Hamleta" przygotowana w Armenii przez międzynarodowy zespół aktorów z Niemiec, Rosji, Turkmenistanu, Armenii, Gruzji, Austrii, Japonii, Iranu, Słowenii i USA. Specjalnie na festiwal teatr Wybrzeże przygotowuje "Komedię omyłek" w reżyserii Zbigniewa Brzozy. Premiera widowiska zapowiadana jest na 28 lipca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji