Artykuły

Tryumf dokudramy na festiwalu Dwa Teatry

VII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry Sopot 2007. Pisze Mirosław Baran w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.

Decyzje jury oddały w pełni odczucia widzów i słuchaczy - takie opinie dominowały po ogłoszeniu wyników VII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry.

O nagrody Dwóch Teatrów walczyło siedemnaście najlepszych zeszłorocznych teatrów TV i dwadzieścia jeden słuchowisk radiowych. W konkursie telewizyjnym zwyciężyła "Norymberga" Wojciecha Tomczyka w reżyserii Waldemara Krzystka. Jest to widowisko nawiązujące do najnowszej historii Polski. Do Stefana Kołodzieja, emerytowanego oficera kontrwywiadu wojskowego, zgłasza się dziennikarka. Ich spotkanie zmienia się w przerażającą historię działania PRL-u: torturowani ludzie, zniszczone rodziny, złamane kariery. - Ten spektakl spełnia wszystkie kryteria, które Grand Prix powinno spełniać: jest współczesny i uniwersalny jednocześnie; mówi wiele o Polsce dzisiaj, podejmuje odwieczne na temat ofiary i kata. Pomysł Wojtka Tomczyka, żeby kat domagał się sam osądzenia, wydał nam się na tyle oryginalny, że go nagrodziliśmy - mówi Juliusz Machulski, przewodniczący jury Teatru TV (oprócz niego widowiska oceniała aktorka Dorota Kolak, operator i reżyser Witold Adamek, kompozytor Edward Pałłasz oraz pisarz Eustachy Rylski).

Tegoroczne Dwa Teatry to wielki sukces nowego cyklu TVP "Scena faktu". Dokudrama, czyli sztuki teatralne zrealizowane w oparci o materiały historyczne, pojawiała się po raz pierwszy na festiwalu. "Śmierć rotmistrza Pileckiego" Ryszarda Bugajskiego w reżyserii autora oraz "Rozmowy z katem" Kazimierza Moczarskiego w reżyserii Macieja Englerta zdobyły w sumie siedem z dziewięciu nagród imprezy ("Śmierć rotmistrza Pileckiego" za oryginalny tekst dramatyczny, zdjęcia, scenografię i muzykę; "Rozmowy z katem" za reżyserię, montaż i najlepszą rolę męską).

"Recycling" - zdobywca Grand Prix radiowego - to adaptacja poematów Tadeusza Różewicza. Najwięcej nagród w konkursie radiowym (za scenariusz oryginalny, realizację akustyczną, muzykę i najlepszą rolę kobiecą) zdobyło słuchowisko "Pokój z widokiem na wojnę polsko-jaruzelską" - audycja opowiadająca o pacyfikacji kopalni Wujek. Słuchowiska radiowe oceniali: aktorka Grażyna Barszczewska, kompozytor Maciej Małecki, wiceprezydent Sopotu i poeta Wojciech Fułek oraz dziennikarze Wacław Tkaczuk i Krzysztof Feusette.

W trakcie Dwóch Teatrów przyznano także dwa honorowe wyróżnienia dla osób szczególnie zasłużonych dla polskiego teatru telewizyjnego i radiowego. Wielką Nagrodę festiwalu otrzymała Danuta Szaflarska, nagroda prezesa TVP powędrowała do Adama Hanuszkiewicza. Hanuszkiewicz był współtwórcą powstającego polskiego Teatru TV; w latach 1956-63 był dyrektorem artystycznym Telewizji Polskiej, pełnił też funkcję pierwszego naczelnego reżysera Teatru TV (lata 1956-63). Zły stan zdrowia nie pozwolił mu przyjechać do Sopotu.

Na zdjęciu: Marek Probosz w spektaklu "Śmierć rotmistrza Pileckiego", reż. Ryszard Bugajski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji