Artykuły

Kraków. Wieczór z Haliną Kwiatkowską

Elegancki czarny kostium zdobiący sylwetkę, piękna srebrna biżuteria, nienaganna fryzura, a przede wszystkim wdzięk, uśmiech i poczucie humoru - tym wzbudzała podziw Halina Kwiatkowska [na zdjęciu], która w poniedziałkowy wieczór w krakowskim Klubie Aktora "Loża" poprzez anegdoty przywołała swe artystyczne życie.

Przyjaciele i znajomi wysłuchali wielu opowieści, m.in. o pierwszym dziecięcym występie w roli kota, któremu brat aktorki wyrwał na oczach publiczności ogon, ale i o rolach zagranych u boku Karola Wojtyły w wadowickim gimnazjum. Były wspomnienia o zabawnym spotkaniu z Witoldem Gombrowiczem, o znakomitościach mieszkających przed laty w Domu Literatów przy ul. Krupniczej, m.in. o Sławomirze Mrożku, Stefanie Kisielewskim, Lidii Zamkow. Były też opowieści o kabarecie Jama Michalika, np. taka: "W zimowy wieczór wracam pustą ul. Floriańską ubrana w płaszcz typu szynel, na głowie mam kozacką czapkę futrzaną, a na nogach wysokie kozaki. Mija mnie pijany jegomość, omiata zamglonym wzrokiem, komentując mój wygląd: "Zasrane partyzanty". Innym razem wracaliśmy całą grupą po spektaklu kabaretowym. Był środek nocy. Spotkaliśmy po drodze znane nam z widzenia panie uprawiające najstarszy zawód świata, które powitały nas tymi słowami: "O, państwo już po pracy, a my dopiero zaczynamy".

Nie zabrakło też opowieści o ostatnim spotkaniu z Ojcem Świętym podczas jego pobytu w Krakowie. Kolację zorganizowaną dla przyjaciół z klasy maturalnej papież podsumował: "Z całej naszej grupy tylko ja nie jestem na emeryturze".

Przypomnijmy, że Halina Kwiatkowska, obchodząca w ubiegłym roku jubileusze 85-lecia urodzin i 65-lecia pracy twórczej, pierwsze doświadczenia teatralne zdobywała w gimnazjalnym teatrze w rodzinnych Wadowicach. U boku Karola Wojtyły grała Anielę w "Ślubach panieńskich" oraz tytułowe role w "Balladynie" i "Antygonie". W 1954 roku rolą Warii w "Wiśniowym sadzie" rozpoczęła pracę w Starym Teatrze. Obecnie można artystkę oglądać jako Panią Pernelle w "Tartuffie" granym na tejże scenie.

Przez wiele lat była też pedagogiem w krakowskiej PWST, jest autorką sztuk teatralnych i kilku książek wspomnieniowych poświęconych Karolowi Wojtyle i kabaretowi Jama Michalika.

Wieczór anegdot Haliny Kwiatkowskiej zakończyły rozmowy z przyjaciółmi przy lampce wina.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji