Artykuły

Od bohatera do zera

Szanowany obywatel staje się mordercą. Z willi trafia do celi. Nie całuje go żona, ale gwałci współwięzień. Każdy powie, że Edmond, bohater sztuki Davida Mameta, stoczył się - tylko nie on sam. Edmond w więzieniu odzyskał spokój ducha

Sztuka zaczyna się równie niesamowicie, jak Szekspirowski "Makbet": Jasnowidz przepowiada Edmondowi świetlaną przyszłość. Wieszczy, że mężczyzna jest kimś specjalnym i niesprawiedliwie pędzi pospolite życie nie na swoim miejscu. Edmond wraca do domu. Jako praworządny obywatel ma willę, ma żonę. Jego córka stłukła właśnie lampę - antyk warty 220 dolarów. Edmond mówi, że wychodzi. Żona prosi, by wracając kupił jej papierosy. On oświadcza, że nie wróci...

Z mieszczańskiego dobrobytu Edmond trafia do półświatka, zamieszkanego przez typy spod ciemnej gwiazdy. Błąka się, bezdomny, zaglądając do barów, peep-show'ów, burdeli. Zgrywa się w trzy karty, kradnie, bije. W końcu morduje kelnerkę, dźgając ją nożem. Trafia do więzienia.

Sztuka Davida Mameta "Edmond" odwraca amerykański mit "od pucybuta do milionera". Zderza go ze schematem akcji antycznej tragedii. Edmond, któremu się powodzi, traci wszystko. Ale w celi, upodlony przez współwięźnia, zyskuje bezcenną wiedzę o sobie samym. Dopiero na samym dnie dowiaduje się, kim naprawdę jest.

Mamet to amerykański dramatopisarz, scenarzysta i reżyser. W ekranizacji dramatu "Glengarry Glen Ross" zagrali Al Pacino, Jack Lemmon, Alec Baldwin, Ed Harris, Kevin Spacey. Napisał też "Nietykalnych" Briana De Palmy, "Ronina" Johna Frankenheimera i "Hannibala" Ridleya Scotta.

"Edmonda" w Jaraczu przygotowuje Zbigniew Brzoza, reżyser, dyrektor artystyczny warszawskiego Teatru Studio. Ostatnią jego pracą w Łodzi był "Geza dzieciak" Janosa Haya, rewelacyjny dyplom Wydziału Aktoskiego PWSFTViT w 2004 r. Edmonda zagra Ireneusz Czop. W zeszłym tygodniu zdobył Grand Prix 47. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej rolą Clina w "Blasku życia" Rebekki Gilman w reżyserii Mariusza Grzegorzka. Partnerować mu będą: Ewa Audykowska-Wiśniewska, Katarzyna Cynke, Urszula Gryczewska-Staszczak, Dorota Kiełkowicz, Kamila Sammler Anna Sarna, Ewa Wichrowska, Ireneusz Czop, Mariusz Jakus, Mariusz Saniternik, Mariusz Słupiński, Michał Staszczak, Andrzej Wichrowski, Leszek Żukowski (PWSFTViT).

Na koniec ciekawostka. Równolegle w Łodzi powstaje drugi "Edmond" innego "Brzozy". Marcin "Brzoza" Brzozowski, aktor, twórca offowy, przygotowuje ze studentami II roku Wydziału Aktorskiego Filmówki egzamin, oparty na wybranych scenach dramatu Mameta. Efekt można będzie zobaczyć na początku czerwca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji