Artykuły

Koronacja laboratoryjna

Prapremiera "Koronacji" Marka Modzelewskiego w reżyserii Łuka­sza Kosa otworzy w środę czwartą scenę Teatru Narodowego. Jest to zarazem pierwsza inscenizacja Laboratorium Dramatu, które od tego sezonu zaczęło działalność pod kierownictwem Tadeusza Słobodzianka.

Do zadań Laboratorium Drama­tu należy gromadzenie, lektura i pra­ce warsztatowe nad nowymi teksta­mi naszych dramaturgów. - Będę szczęśliwy, jeśli z tej kuźni literackiej dwie, trzy sztuki w sezonie będą mo­gły być pokazane, a choć jedna z nich zrobi ogólnopolską, a może i za­graniczną karierę - mówił dyrektor Jan Englert podczas wczorajszego spotkania w Teatrze Narodowym.

Sztuka Modzelewskiego opowiada o trzydziestolatku - lekarzu, jak sam autor. Bohater uwikłany jest między żonę, kochankę, znerwicowaną matkę i apodyktycznego ojca. Nienawidzi pracy rodziny, siebie. 32-letni autor, z zawodu lekarz radiolog, od trzech lat pisze sztuki. Dwie poprzednie miały prapremiery w radomskim teatrze.

Teraz nie ukrywa, że cieszy się z faktu, iż "Koronacja" doczekała się prapre­miery w Teatrze Narodowym.

- Laboratorium to praca od pod­staw, na zasadzie wolontariatu - podkreśla dyrektor Englert. - Reży­ser i aktorzy odbierają jedynie sym­boliczne wynagrodzenie. A mimo to nasza "księga wolontariatu" liczy 246 nazwisk. Pracują tu ludzie goto­wi do poświęceń, dla samej frajdy tworzenia. Ryzyko jest na starcie, bo nigdy nie wiadomo, która z prac la­boratoryjnych wejdzie do repertuaru naszej sceny.

- To bardzo prosta, polska, a jednocześnie uniwersalna historia młodego mężczyzny, któremu na­gle wszystko w życiu się wali - tak reżyser Łukasz Kos wyjaśnia po­wody sięgnięcia po tę akurat sztu­kę, dodając, że starał się być wier­ny tekstowi.

Autor większość swych bohate­rów odwzorował ze znanych sobie osób. Co zaskakujące, reżyser nie znając ich osobiście, tak dobrał akto­rów, że fizycznie przypominają pier­wowzory postaci.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji