Artykuły

Opole. Konfrontacje Teatralne bez Grand Prix

Jury 32. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka polska 2007" nie przyznało Grand Prix.

- Byliśmy w bardzo trudnej sytuacji. Doszliśmy do wniosku, że w tym - dosyć wyrównanym - poziomie Konfrontacji nie było zdecydowanego lidera. Siła zespołów bardziej decydowała o przedstawieniu, niż jakaś mocna indywidualność - powiedział w przewodniczący jury, Maciej Prus. - W polskim teatrze odbywa się dramatyczna wymiana pokoleń. Ja myślę, że to nowi ludzie wchodzą do tego teatru, a reżyserzy z pokolenia dojrzałego usiłują zachować trend, który narzucają młodzi - podkreślił Prus.

Nagrody dla zespołów aktorskich otrzymały teatry: im. Witkacego z Zakopanego oraz Współczesny z Wrocławia.

Jury festiwalu przyznało dwa wyróżnienia dla młodych reżyserów - Bogny Podbielskiej za debiut przedstawieniem "30 sekund" Słowackiego z Teatru im. Kochanowskiego w Opolu oraz Michała Zadary za zamysł inscenizacyjny "Odprawy posłów greckich" [na zdjęciu] Kochanowskiego z Narodowego Starego Teatru z Krakowa.

Krakowska inscenizacja zebrała najwięcej nagród aktorskich - jury wyróżniło Romana Gancarczyka za rolę Antenora, Juliusza Chrząstowskiego za Posła Parysów/Rotmistrza, oraz Barbarę Wysocką za rolę Kasandry.

Dwie nagrody aktorskie przypadły też artystom opolskiego teatru im. Kochanowskiego za kreacje w przedstawieniu "30 sekund". Otrzymali je Mirosław Bednarek za rolę Sforki, i Maciej Namysło za Szczęsnego Kossakowskiego.

Jury doceniło także Dorotę Ficoń za rolę Róży van der Blaast w "Dzień dobry państwu - Witkacy" z Teatru im. Witkacego z Zakopanego oraz Tomasza Orpińskiego za rolę Grabca, syna zakrystiana w "Balladynie" z Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Nagrodę za muzykę do "Dzień dobry państwu - Witkacy" otrzymał w Opolu Jerzy Chruściński; jury wyróżniło też Marcina Chlandę, autora scenografii do "30 sekund" Słowackiego.

Jurorzy 32. Konfrontacji postanowili szczególnie wyróżnić dwa zespoły aktorskie - Teatru im. Witkiewicza z Zakopanego za inscenizację "Dzień dobry państwu - Witkacy", oraz wrocławskiego Teatru Współczesnego za "Balladynę" Słowackiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji