Artykuły

TVP. "Rozmowy z katem" w Teatrze TV

W "Rozmowach z katem", w premierowym spektaklu Teatru Telewizji [emisja 16 kwietnia w TVP 1], role oponentów zagrają Piotr Fronczewski [na zdjęciu] (Stroop) i Andrzej i Zieliński (Moczarski). Obok nich zobaczymy m.in.: Sławomira Orzechowskiego, Danutę Szaflarską. Reżyseria Maciej Englert.

Opowieści więźnia, z którym osadzono go w jednej celi, sprawiały, że ze zgrozy niemal zamierało mu serce. Mimo to on, przedwojenny dziennikarz, słuchał z uwagą.

Po latach, uniewinniony i wypuszczony na wolność, zapisał te opowieści. Powstała wstrząsająca książka zatytułowana "Rozmowy z katem". Jej autorem był Kazimierz Moczarski, kapitan Armii Krajowej, szef działu dochodzeniowo-śledczego kierownictwa Walki Podziemnej. Tym, który opowiadał, czyli tytułowym katem, był Jurgen Stroop, hitlerowski generał dywizji SS. Jak to się stało, że kat i ofiara, oprawca i bohater, trafili do jednej celi?

Tuż po wojnie Kazimierz Moczarski jak wielu innych akowców został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Był wielokrotnie przesłuchiwany i torturowany, następnie skazany na karę śmierci, którą zamieniono na dożywocie. Na fali odwilży w 1956 roku został uniewinniony

W więzieniu osadzono Moczarskiego w jednej celi z Jurgenem Stroopem. Ten kat warszawskiego getta czekał w więzieniu na wykonanie kary śmierci. Był skory do rozmów porażających szczerością.

Opowiadał zarówno o dzieciństwie w rodzinnym mieście Detmold, jak i o latach dorosłości. Wyjaśniał Moczarskiemu etapy swojej kariery w SS, zwierzył się z miłości do Polki. Stroop nie szczędził także szczegółów z krwawej akcji likwidacji warszawskiego getta. Nie miał wyrzutów sumienia. Pozostał do końca życia ślepo wierny ideom nazizmu i walki rasowej.

Książka Kazimierza Moczarskiego doczekała się wielu wydań. Była też adaptowana na potrzeby teatru. Najgłośniejszą inscenizację zrealizował w warszawskim Teatrze Powszechnym (1977 r.) Andrzej Wajda. Rolę Kazimierza Moczarskiego zagrał Zygmunt Hübner.

W "Rozmowach z katem", w premierowym spektaklu Teatru Telewizji, role oponentów zagrają Piotr Fronczewski (Stroop) i Andrzej i Zieliński (Moczarski). Obok nich zobaczymy m.in.: Sławomira Orzechowskiego, Danutę Szaflarską. Reżyseria Maciej Englert.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji