Artykuły

Szczecin. Stacyjka z piosenkami Starszych Panów

Piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego z Kabaretu Starszych Panów zachwycają jak zachwycały przed laty. I wciąż inspirują innych twórców.

Teraz usłyszymy je w spektaklu "Stacyjka Zdrój" przygotowanym w Teatrze Polskim przez Adama Opatowicza i Andrzeja Poniedzielskiego.

"Stacyjka Zdrój", jak zapowiada teatr, to sentymentalna wycieczka po twórczości Kabaretu Starszych Panów. Tytułowa stacyjka jest miejscem, które leży na granicy między jawą a snem, rzeczywistością a fikcją. Przybywają na nią podróżni, osobliwe indywidua, by wspominać dawne miłości i tęsknoty oraz by podjąć decyzję, co do celu dalszej podróży. Pomaga im w tym postać ni to zawiadowcy, ni to medium (w tej roli Andrzej Poniedzielski).

Na "Stacyjce Zdrój" będzie można usłyszeć m.in.: "Addios, pomidory", "Taka gmina", "Ballada z trupem", "Upiorny twist", "Przyjdź, przyjdź", "Tanie dranie", "Te kuligi", "Dzionek zgasł".

Zaśpiewają: Olga Adamska, Dorota Chrulska, Małgorzata Chryc-Filary, Iwona Faj, Małgorzata Iwańska, Katarzyna Sadowska, Michał Breitenwald, Adam Dzieciniak, Michał Janicki, Sławomir Kołakowski, Mirosław Kupiec, Wiesław Łągiewka, Jacek Piotrowski, Jacek Polaczek, Marek Żerański oraz Andrzej Poniedzielski.

Cykliczny program telewizyjny autorstwa Jeremiego Przybory (teksty) i Jerzego Wasowskiego (muzyka) po raz pierwszy pojawił się na antenie w 1958 r. i przetrwał do roku 1966.

"W cylindrach, getrach i żakietach z goździkiem w butonierce postanowiliśmy otoczyć się duchowym komfortem nienagannego, życzliwego sposobu bycia, w otoczeniu cokolwiek schamiałym" - wspominał w "Autoportrecie z piosenką" Jeremi Przybora.

W szarym PRL-u, ten styl, szyk, elegancja i wykwintny humor bohaterów były jedną z niewielu kontestacji, na jaką można było sobie wtedy pozwolić.

Ale że sztuczkowe spodnie, atrybut eleganckiego mężczyzny, były wówczas nieosiągalne, w pierwszych programach panowie występowali w spodniach, na których prążki były ręcznie malowane.

Kabaret "wykorzystywał" lub wykreował plejadę wybitnych aktorów (tu śpiewali m.in. Irena Kwiatkowska, Kalina Jędrusik, Barbara Krafftówna, Edward Dziewoński, Wiesław Gołas, Wiesław Michnikowski, Mieczysław Czechowicz). Wypracował wyrafinowany typ satyry, łączącej absurdalny komizm z lirycznym humorem. I odniósł niewiarygodny, jak na swój elitarny sukces. Stając się fenomenem polskiej kultury, i wciąż dla niej inspiracją.

Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski "Stacyjka Zdrój", scenariusz i reżyseria Adam Opatowicz i Andrzej Poniedzielski, scenografia Jan Banucha, przygotowanie wokalne Anna Reńska. Premiera w sobotę o godz. 19. Bilety wyprzedane. Następne spektakle 1, 25 - 29 kwietnia (bilety w cenie 18 - 28 zł).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji