Artykuły

Kraków-Zabrze. Nowa sztuka Walczaka

30 marca 2007 roku w Teatrze Ludowym w Krakowie odbędzie się prapremiera spektaklu "Biedny ja, suka i jej nowy koleś". Wraz z ekipą Teatru Ludowego inscenizację najnowszej sztuki młodego polskiego dramaturga Michała Walczaka, przygotowuje zabrzańskie Stowarzyszenie Teatralne N50,18 E 18,46 (w skrócie N50).

Sztuka opowiada o trzech osobach, które nie ustają w poszukiwaniach swojej historii. Ostatecznie sami ją tworzą: wymyślają kolejne wydarzenia i wprowadzają je w życie, jednocześnie poddając się im. Jednak sytuacje, które wykreowali, w pewnym momencie zaczynają wymykać się spod kontroli, a oni sami wpadają w sidła zdarzeń, których nie dało się przewidzieć i zaplanować. Jak informują nas twórcy, spektakl to "studium relacji damsko-męskich w różnych konstelacjach i jednocześnie próba diagnozy, do którego momentu możemy próbować być panami własnego losu."

Reżyserem spektaklu jest Piotr Jędrzejas. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (Wydział Aktorski), Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (Wydział Reżyserii Dramatu), kursu aktorskiego w Holborn Centre for the Performing Arts, Kingsway College w Londynie oraz stypendysta Institut del Teatro w Barcelonie. Wraz ze Stowarzyszeniem Teatralnym N50,18 E18,46 zrealizował już spektakl "Edmond", na podstawie sztuki Davida Mameta.

Stowarzyszenie Teatralne N50, które wraz z Teatrem Ludowym realizuje spektakl, to grupa młodych ludzi, którzy pragną stworzyć w Zabrzu ośrodek działań twórczych o charakterze nie tylko lokalnym, ale także ogólnopolskim. Planowane działania to nie tylko teatr, to również szeroko pojęta działalność kulturalna i jej promocja. Członkami Stowarzyszenia są profesjonalni aktorzy, reżyserzy oraz osoby, które pragną efektywnie działać w sferze kultury. Debiutem N50 był wspomniany już spektakl "Edmond" Davida Mameta, w reżyserii Piotra Jędrzejasa, którego premiera miała miejsce 8 października 2005 roku. Realizatorami tego projektu byli zawodowi artyści teatralni z Krakowa, Warszawy, Wrocławia oraz Śląska.

Śląska prapremiera sztuki "Biedny ja, suka i jej nowy koleś" odbędzie się w z końcem kwietnia w Zabrzu. Na miejsce spektaklu wybrano Łaźnię 408 przy ulicy Wolności.

artPAPIER patronuje zabrzańskiej prapremierze i o wszystkich związanych z nią wydarzeniach będziemy informować na bieżąco.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji