Artykuły

Mam sentyment do Gdyni

- Chodzi mi po głowie napisanie libretta do wielkiej śpiewogry o narodzinach Gdyni. O fenomenie miasta, które wyrosło z niczego - mówi ERNEST BRYLL, poeta, prozaik, dramatopisarz, autor śpiewogry Janosik, albo na szkle malowane.

Ernest Bryll [na zdjęciu], poeta, prozaik, dramatopisarz, autor libretta do śpiewogry Janosik, albo na szkle malowane:

- Z prawdziwą przyjemnością obejrzałem premierę spektaklu na scenie Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej. Młody zespół bardziej uwidocznił stronę muzyczną - pieśni, taniec, aniżeli dialogi. To jest przedstawienie w wykonaniu dobrego teateru muzycznego. Ważną cechą jest żywiołowość. Dobrze obsadzono rolę Janosika, w którego wcielił się Jerzy Michalski. Cieszę się, że widownia przyjęła premierę bardzo dobrze. O sukcesie można będzie mówić po pięćdziesięciu przedstawieniach.

Śpiewogra powstała w 1969 roku. Namówiła mnie na to ówczesna dyrektorka Operetki Wrocławskiej, wybitna śpiewaczka Barbara Kostrzewska. Na tej scenie odbyła się prapremiera. Dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaproponował realizację spektaklu na swojej, dramatycznej scenie. Tak powstał jeden z najpiękniejszych Janosików z udziałem wybitnych, dobrze śpiewających, aktorów. I fala poszła przez całą Polskę. Gra się po 300, 400, a nawet w Teatrze Polskim - 650 przedstawień. Na Słowacji powstają prace socjologiczne o fenomenie powodzenia sztuki. W wielu teatrach grana jest nieprzerwanie przeszło trzydzieści lat! W Teatrze Narodowym w Bratysławie jedna janosikowa ekipa poszła na emeryturę, występuje kolejna.

W Gdyni spędziłem młodość. Chodziłem do szkoły jezuitów, następnie do gimnazjum przy placu Wolności. Pracowałem w elektrowni. Stamtąd poszedłem do Warszawy na studia, gdzie mieszkam do dziś. W Gdyni mam rodzinę. Na cmentarzu pochowani są moi bliscy. Mam wyjątkowy sentyment do tego miasta. Chodzi mi po głowie napisanie libretta do wielkiej śpiewogry o narodzinach Gdyni. O fenomenie miasta, które wyrosło z niczego. Zdaję sobie sprawę, że realizacja takiego przedstawienia wymagałaby wiele wysiłku i pieniędzy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji