Artykuły

Warszawa. Peter Turrini na premierze w Studio

18 marca w Teatrze Studio odbędzie się premiera "Pasji" w reż. Zbigniewa Brzozy. Autor sztuki Peter Turrini [na zdjęciu] przyjedzie do Warszawy na niedzielną premierę.

Scenariusz powstał na podstawie sztuki "Szatan i śmierć" Petera Turriniego, fragmentów reportażu Wojciecha Tochmana, dramatu Janosa Haya oraz tekstów napisanych przez Zbigniewa Brzozę.

- Po "Balu pod Orłem", który opowiadał historię PRL-u, chciałem na pożegnanie z Teatrem Studio zrobić osobiste przedstawienie, spektakl o współczesnych Polakach - zapowiada reżyser, który dyrektorem tej sceny będzie już tylko do końca sezonu.

Zbigniew Brzoza od dawna wnikliwie czyta utwory Turriniego. W Teatrze Studio wystawiał "Miłość na Madagaskarze" i "Nareszcie koniec".

W "Szatanie i śmierci" ("Tod und Teufel", 1990 r.) austriacki dramaturg przedstawia groteskową wizję świata, w którym nie obowiązują żadne wartości. To historia księdza, którego swoista droga krzyżowa ma zakończyć się ukrzyżowaniem w szafie. - Ksiądz chce przywrócić właściwą miarę rzeczy. Groteskowy w efekcie gest jest znakiem bezmiaru rozpaczy i bezradności - wyjaśnia reżyser.

O swoim szczególnym stosunku do Turriniego mówi: - Autorzy obszaru niemieckojęzycznego nie cenią wartości mieszczańskich, a Turrini jest mi z nich najbliższy. Jego bohaterowie najbardziej odpowiadają mojemu wyobrażeniu o współczesnym człowieku, którego osobowość zbudowana jest według sprzecznych zasad. Wydaje im się, że postępują zgodnie ze sobą. Jednak w zależności od sytuacji nieświadomie podporządkowują jej swoje zachowania, wartości, swój światopogląd.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji