Artykuły

Warszawa. Zaleski na czele radiowej "Dwójki"

Radiowa "Dwójka" ma nowego dyrektora - Krzysztofa Zaleskiego, dotychczasowego szefa Teatru Polskiego Radia. Minister kultury apeluje o niezmienianie częstotliwości "Dwójki".

Zarząd Polskiego Radia odwołał wczoraj dyrektor "Dwójki" Elżbietę Markowską oraz jej zastępcę, krytyka muzycznego Andrzeja Sułka. Oboje odmówili komentarza w tej sprawie. Powodów zwolnienia nie chce podać też rzecznik Polskiego Radia. - Z decyzji personalnych zarząd się nie tłumaczy - mówi Tadeusz Fredro-Boniecki.

W "Dwójce" spekulują, że powodem zwolnienia Markowskiej mogło być to, że nie godziła się na zwolnienia dziennikarzy w ramach restrukturyzacji. Wczoraj nie udało nam się skontaktować z Zaleskim. Na stronach internetowych Radia można przeczytać, że Zaleski zamierza zmienić proporcje na antenie "Dwójki" między muzyką a literaturą na korzyść tej ostatniej, a ofertą muzyczną zainteresować nowego, młodego słuchacza. Twierdzi też, że dotychczasowi słuchacze "Dwójki" nie powinni się niepokoić.

Markowska była współzałożycielką "Dwójki" jako autonomicznej anteny poświęconej muzyce, literaturze i publicystyce kulturalnej i jej dyrektorką w latach 1991-95 i od 1999 r. Od 1991 r. reprezentowała Polskie Radio jako członek Grupy Muzycznej w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Inicjowała wiele koncertów i wydarzeń muzycznych (Festiwal Muzyczny Polskiego Radia).

Krzysztof Zaleski ma 58 lat, jest filologiem, aktorem i reżyserem teatralnym związanym z warszawskim Teatrem Współczesnym, Ateneum i Teatrem Telewizji. Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów tzw. kina moralnego niepokoju w filmach Janusza Kijowskiego ("Indeks), Feliksa Falka ("Szansa"), Agnieszki Holland ("Gorączka"), czy Janusza Zaorskiego ("Matka Królów"). W Polskim Radiu reżyserował słuchowiska radiowe. Teraz zachowa dotychczasowe stanowisko szefa Teatru Polskiego Radia.

Nie cichną protesty wobec planów zarządu publicznego radia i KRRiT, by zabrać dotychczasowe częstotliwości "Dwójce" na korzyść "Jedynki". Wczoraj minister kultury Kazimierz M. Ujazdowski napisał list do prezesa Polskiego Radia Krzysztofa Czabańskiego: "Zamiana na częstotliwości programów I i II odbędzie się ze stratą dla słuchacza Dwójki". I dalej: "Ograniczenie zasięgu częstotliwości stacji oznacza w konsekwencji dla wielu słuchaczy utratę dostępu do audycji o tematyce kulturalnej, która nie jest obecna w stacjach komercyjnych". Minister apeluje: "Zdaję sobie sprawę, że sytuacja finansowa Polskiego Radia nie jest zadowalająca i w związku z tym wymaga redukcji wydatków. Apeluję jednak, by oszczędności szukać z uwzględnieniem interesu polskiej kultury i polskiego dziedzictwa narodowego".

Głos w sprawie "Dwójki" zabrała też min. Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej: - Zwracaliśmy uwagę zarządowi i KRRiT, że taka zmiana byłaby szkodliwa dla "Dwójki". Jeśli już dokonywać rekonfiguracji, to lepiej byłoby zabrać więcej częstotliwości BIS-ce, która jest w tej chwili stacją marginalną, niż "Dwójce" ze względu na jej pożyteczną społecznie działalność - powiedziała "Gazecie".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji