Artykuły

Łódź. Chińska premiera "Krainy uśmiechu" w operetce

Na scenę Teatru Muzycznego wraca " Kraina uśmiechu", jedno z najpiękniejszych dzieł Franza Lehára, operetka nietypowa, bo bez szczęśliwego zakończenia.

Libreciści Ludwig Herzer i Fritz Löhner-Beda opowiedzieli historię miłości, która z powodu różnic kulturowych nie może być spełniona. Akcja "Krainy..." rozgrywa się w Wiedniu i Pekinie w roku 1912.

"Kraina uśmiechu" to jedna z operetek, napisanych specjalnie dla bliskiego przyjaciela kompozytora, tenora Richarda Taubera. Najsłynniejszą "Tauberlied" jest w tej operetce aria Su Czonga "Twoim jest serce me" ("Dein ist mein ganzes Herz"). Aria ta, niezwykle popularna, wykonywana była przez wielkich śpiewaków, m.in. przez Jana Kiepurę, Giuseppe di Stefano i Wiesława Ochmana.

Premiera operetki w Teatrze Muzycznym została objęta honorowym patronatem ambasady Chińskiej Republiki Ludowej. Tydzień przed premierą rozpoczną się "Dni Chińskie". W programie imprezy: otwarcie wystaw o tematyce chińskiej, blok kulturalno-rozrywkowy o tematyce związanej z Chinami i premierą "Krainy uśmiechu", spotkanie z realizatorami i wykonawcami premiery, oraz I Łódzkie Warsztaty Muzyczne Musical-Opera-Operetka "Twoim jest serce me, czyli w krainie Lehára" z gościem specjalnym Krystyną Nyc-Wronko (sopran), gwiazdą Teatru Muzycznego w Łodzi. Warsztaty poprowadzi Sławomir Pietras.

Podczas wieczoru premierowego odbędzie się pokaz wschodnich sztuk walki, będzie też prezentacja (i degustacja) sztuki kulinarnej Orientu. Przed teatrem zostanie zainstalowany telebim, na którym widzowie będą mogli oglądać przedstawienie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji