Artykuły

Kraków. Zmarł Tadeusz Kwiatkowski

Tadeusz Kwiatkowski przez kilkadziesiąt lat był postacią, bez której trudno sobie wyobrazić życie kulturalne w Krakowie.

Zadebiutował w 1937 roku w międzyszkolnym czasopiśmie "Szkolne Czasy". Tuż przed wojną zaprzyjaźnił się z Karolem Wojtyłą i ta znajomość, wzmocniona faktem, że małżonka Tadeusza - Halina Kwiatkowska była koleżanką szkolną przyszłego papieża, trwała przez wiele lat. Państwo Kwiatkowscy odwiedzali Jana Pawła II w Watykanie i wtedy papież odkładał wszystkie zajęcia, żeby przyjąć przyjaciół z Krakowa.

W okresie okupacji Tadeusz Kwiatkowski był działaczem kulturalnym podziemia, a w latach 1942-43 redaktorem konspiracyjnego czasopisma "Miesięcznik Literacki", który miał wielkie zasługi dla podtrzymywania polskości. Po wojnie pełnił funkcję kierownika literackiego i artystycznego teatrów krakowskich, m.in. był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Teatru Satyryków, później Estrady Krakowskiej.

Znaczną popularność zdobył jak felietonista i recenzent teatralny "Dziennika Polskiego" w latach 1946-60. Publikował też na łamach "Odrodzenia", "Przekroju", "Tygodnika Powszechnego" i "Życia Literackiego".

W ciągu wielu lat rozweselał krakowian jako współtwórca kabaretu literackiego Jama Michalika i współautor jego programów, wespół z Brunonem Miecugowem i Jackiem Stworą.

Opublikował około 40 książek: powieści, opowiadań, utworów satyrycznych oraz utworów dla dzieci i młodzieży. Był autorem scenariuszy filmowych, m.in. do popularnego serialu "Janosik", a także do "Sanatorium pod Klepsydrą" według Brunona Schulza. Był autorem powieści psychologicznych, takich jak "Lunapark" (debiut, 1946) i "Klatka". Jego utwory satyryczne, m.in. powieść "Siedem zacnych grzechów głównych", cieszyły się powodzeniem i były wznawiane. Jest także autorem szeregu sztuk scenicznych i tekstów estradowych. Stał się kronikarzem życia literackiego i kulturalnego Krakowa m.in. we wspomnieniach: "Niedyskretny urok pamięci" i "Panopticum". Z zamiłowaniem zbierał anegdoty dotyczące tych środowisk, które opublikował w tomie "Od kuchni".

Powszechnie lubiany dzięki życzliwości i poczuciu humoru od szeregu lat ciężko chorował i mniej się udzielał. To jeden z ostatnich wybitnych przedstawicieli pokolenia 1920, które odchodzi. Kraków bez Tadeusza Kwiatkowskiego wydaje się być smutniejszy. Zachowamy pamięć o tym miłym człowieku i dobrym pisarzu.

Pogrzeb Tadeusza Kwiatkowskiego odbędzie się 14 marca na cmentarzu Rakowickim, po mszy św., która rozpocznie się o godz. 11.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji