Artykuły

Gdańsk-Warszawa. Nagrody dla "Tytusa Andronikusa"

Sukces gdańskiego Teatru Wybrzeże - spektakl "Tytus Andronikus" [na zdjęciu] Williama Szekspira w reżyserii Moniki Pęcikiewicz zdobył cztery nagrody - z dziewięciu przyznanych - w II konkursie na teatralną inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej.

Nagrody otrzymała reżyser przedstawienia, Dorota Kolak za rolę Tamory, Mirosław Baka za rolę tytułową oraz Karolina Benoit (scenografia) i Wojciech Koss (projekcje wideo) za całokształt plastyczny przedstawienia. Laury dla gdańskich aktorów są o tyle cenne, że znaleźli się w doborowym towarzystwie: oprócz nich jedynym nagrodzonym w konkursie aktorem jest Jerzy Trela.

Konkurs na teatralną inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej organizowany jest wspólnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Teatralny im. Raszewskiego oraz Związek Artystów Scen Polskich. Jego nazwa, a szczególnie zwrot "dawnych dzieł" może trochę mylić - w konkursie mogą startować adaptacje sceniczne utworów napisanych przed 1966 rokiem. W finale jego drugiej edycji startowało około trzydziestu spektakli z całego kraju; między innymi realizacje teatru Ateneum z Warszawy, Starego Teatru z Krakowa, Teatru Polskiego z Poznania, Teatru Nowego z Łodzi i Teatru Witkacego z Zakopanego. Z naszego regionu w finale, prócz "Tytusa Andronikusa" znalazł się także monodram "Grzech" teatru Rondo ze Słupska.

- "Tytus Andronikus" był w naszej ocenie jednym z najważniejszych przedstawień tego konkursu - mówi Jacek Wakar, krytyk teatralny, juror ministerialnego konkursu. - Daliśmy temu wyraz liczbą nagród, jakie to widowisko otrzymało. Jest to udana próba przeniesienia we współczesność szekspirowskiego dramatu, nie odbierając mu jego mocy, a wręcz przeciwnie; pasuje jak ulał do naszych czasów moralnego relatywizmu. Unikając przy tym, co jest bolączką polskiego teatru, doraźności i publicystyki. Doceniliśmy odważny wybór reżyserki, "Tytus" w powojennej Polsce był wystawiany wcześniej tylko raz. Powstała duża inscenizacja niezwykle trudnego dramatu, wykorzystująca nowoczesne zdobycze techniki, czyli projekcje wideo, które służą całemu przedstawieniu, a nie są tylko gadżetem. Poza tym mamy w "Tytusie Andronikusie" świetne aktorstwo. Mogę powiedzieć jako krytyk, że Mirosława Baki w tak świetnej formie dawno już nie widziałem.

Premiera "Tytusa Andronikusa" odbyła się 25 czerwca zeszłego roku - było to ostatnie przedstawienie przygotowane w Wybrzeżu za kadencji Macieja Nowaka, byłego dyrektora gdańskiej sceny. Najlepszym spektaklem II konkursu na teatralną inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej został "Baal" Bertolta Brechta w reżyserii Marka Fiedora, wystawiony w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu. Główna nagroda w pierwszej edycji konkursu przypadła również scenie opolskiej za spektakl także w reżyserii Marka Fiedora - rok temu zwyciężyła "Matka Joanna od Aniołów" Jarosława Iwaszkiewicza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji