Artykuły

Czworo przyjaciół i pies

Jutro w Teatrze Miejskim premiera "Czarnoksiężnika z krainy Oz". W głównej roli Katarzyna Bieniek [na zdjęciu], studentka wrocławskiej PWST, którą po raz pierwszy zobaczymy w Gdyni. Rola Dorotki to jej praca dyplomowa.

"Czarnoksiężnik z Krainy Oz" jest trzecią w ostatnich latach (po "101 dalmatyńczykach" i "Pięknej i Bestii") propozycją Teatru Miejskiego przygotowaną z myślą o najmłodszej widowni. Reżyserem, autorem adaptacji i tekstów piosenek jest Jerzy Bielunas, który przed dwoma laty przygotował w Gdyni "101 dalmatyńczyków" (tamten spektakl okazał się pechowy - choć cieszył się doskonałą frekwencją, musiał zostać zdjęty z afisza z powodu kłopotów z licencją).

- Nasza najnowsza bajka ma bardzo ciekawą fabułę, obfituje w wiele przygód, prowadzi przez różne krainy, z których każda ma inną barwę i mieszkańców - zapowiada reżyser, który główną rolę Dorotki porwanej przez trąbę powietrzną do krainy Oz powierzył Katarzynie Bieniek, studentce wrocławskiej PWST.

Po raz pierwszy zobaczymy ją na deskach gdyńskiego teatru. Ale to nie jej pierwsza rola teatralna. - Wcześniej grałam w Teatrze Polskim we Wrocławiu - zastrzega. Główna rola w gdyńskim spektaklu to jej praca dyplomowa, którą przyjadą ocenić profesorowie ze szkoły teatralnej.

- Kasia miała wybór: mogła zagrać dużą rolę w "Madame de Sade" albo Dorotkę w naszym spektaklu. Wybrała Gdynię, z czego bardzo się cieszę - zdradza Jerzy Bielunas. - Jej aktorstwo jest bardzo energetyczne. Bo w spektaklach dla dzieci nie operuje się wyciszeniem, długim monologiem ani pauzą. Tu musi być dynamizm, tempo i nasycenie ekspresją.

Filigranowa rudowłosa dziewczyna z warkoczykami i piegami bardziej niż książkową Dorotkę przypomina Pippi Langstrump albo Anię z Zielonego Wzgórza. - Taki pomysł mieli na mnie scenografowie - śmieje się aktorka. - Chciałabym, by moja Dorotka była mądra, ale jednocześnie dziewczęca, otwarta na ludzi i na wszystko, co spotyka w krainie Oz. A przede wszystkim bardzo odważna - mówi o swojej roli.

"Czarnoksiężnik z krainy Oz" nie był jej ulubioną bajką jej dzieciństwa. - Wolałam historie o królewnach - przyznaje.

Role jej przyjaciół zagrają Grzegorz Wolf (Strach na wróble), Piotr Michalski (Blaszany Drwal) i Rafał Kowal (Tchórzliwy Lew). Kompozycje muzyczne przygotował Mateusz Pospieszalski. - To muzyka najnowszej generacji, którą dzieci i młodzież słuchają teraz na swoich odtwarzaczach mp3 - mówi reżyser.

"Czarnoksiężnik z krainy Oz", spektakl na podstawie książki Franka Bauma, jest historią o przyjaźni i o tym, że nie trzeba szukać daleko, aby znaleźć to, co najważniejsze. Mała Dorotka porwana przez tornado z farmy w Kansas trafia ze swoim pieskiem Toto do bajkowej krainy Oz, gdzie spotyka Blaszanego Drwala, Tchórzliwego Lwa, Stracha na wróble i inne magiczne istoty. W czwórkę wyruszają w poszukiwaniu Czarnoksiężnika Oza, którego chcą prosić, aby podarował im to, czego, jak sądzą, każdemu z nich brakuje. Ale szybko okaże się, że posiadają wszystko, do czego tak uparcie dążą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji