Artykuły

Lublin. Mazurkiewicz dyrektorem Andersena?

Czy Witold Mazurkiewicz [na zdjęciu], reżyser, aktor, szef alternatywnej grupy Kompania Teatr, zostanie dyrektorem Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie?

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że to właśnie on będzie następcą obecnego dyrektora Włodzimierza Fełenczaka, któremu w tym sezonie kończy się kontrakt.

Kontrakt wygasa w sierpniu, zamykając dwie czteroletnie kadencje na stanowisku dyrektora. W Teatrze Andersena trwają spekulacje, czy Włodzimierzowi Fełenczakowi - reżyserowi większości spektakli wystawianych przez osiem lat - kontrakt zostanie przedłużony oraz kto ewentualnie zasiądzie po nim na dyrektorskim fotelu.

Teatr odniósł za jego rządów kilka znaczących sukcesów festiwalowych. Dyrektor powołał do życia odbywający się na zasadzie biennale międzynarodowy festiwal Betlejem Lubelskie, zadbał o wyremontowanie należącego do dominikanów budynku teatru, przedstawił bardzo interesującą koncepcję wzniesienia w Lublinie Arki Andersena, łączącej funkcję teatru z centrum edukacyjnym sztuki dla dzieci. Mimo to panuje powszechne przekonanie, że artysta kończący w lipcu 66 lat rozstanie się Andersenem.

Kurier z dobrze poinformowanych źródeł dowiedział się, że do objęcia stanowiska dyrektora teatru z ul. Dominikańskiej 1 szykowany jest Witold Mazurkiewicz, aktor i reżyser z Kompanii Teatr. Absolwent białostockiego Wydziału Lalkowego Akademii Teatralnej w Warszawie był za poprzedniej dyrekcji (Zdzisława Reja) aktorem Teatru Andersena. W połowie lat 90. odszedł wraz z kolegami - aktorami Jarosławem Tomicą i Michałem Zgietem i założył z nimi prywatną Kompanię Teatr. Wkrótce zjednoczyła ona swoje artystyczne siły z Teatrem Provisorium Janusza Opryńskiego. Wspólnie stworzyli słynne na cały świat spektakle jak "Ferdydurke" i "Trans-Atlantyk" wg Gombrowicza czy "Do piachu" wg Różewicza. Mazurkiewicz zarówno grał w nich, jak i współreżyserował z Opryńskim, zdobywając najwyższe laury na prestiżowych europejskich festiwalach w obu tych rolach. Jest też Witold Mazurkiewicz autorem koncepcji i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Europy Środkowej "Sąsiedzi", którego pierwsza, udana edycja odbyła się w naszym mieście w czerwcu ub. roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji