Artykuły

Warszawa. Kazimierz Orłoś nagrodzony przez "Nowe Książki"

Prozaik Kazimierz Orłoś został laureatem nagrody miesięcznika "Nowe Książki" za rok 2006 - poinformowała PAP w piątek przedstawicielka redakcji.

Zespół redakcyjny przyznał pisarzowi swoją doroczną nagrodę za tom opowiadań "Dziewczyna z ganku", podkreślając "mistrzostwo prozy autora, szacunek dla prawdy o ludzkich losach uwikłanych w historię oraz czułość, z jaką traktuje on piękno natury".

Kazimierz Orłoś jest prozaikiem, autorem słuchowisk radiowych, scenarzystą filmowym i telewizyjnym, dramaturgiem i publicystą. Z wykształcenia prawnik, całe życie poświęcił jednak działalności pisarskiej. Współpracował m.in. z pismami "Współczesność" i "Twórczość" oraz z emigracyjną "Kulturą" i Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa. Od końca lat 70. publikował w tzw. drugim obiegu pod pseudonimem Maciej Jordan.

Po roku 1989 współpracował m.in. z "Gazetą Wyborczą" i "Rzeczpospolitą" oraz radiem i telewizją. Członek Polskiego Pen Clubu oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jest ojcem dziennikarza Macieja Orłosia. Do najbardziej znanych utworów Kazimierza Orłosia należą "Cudowna melina", "Trzecie kłamstwo" i "Drewniane mosty".

Nagroda miesięcznika zostanie wręczona po raz szósty, jest przyznawana corocznie za "wybitne wartości humanistyczne". Jej laureatami w ubiegłych latach byli m.in. Tadeusz Różewicz i Ryszard Kapuściński. Miesięcznik "Nowe Książki" ukazuje się od 1949 roku. Zamieszcza recenzje i omówienia nowości wydawniczych, sylwetki pisarzy oraz prezentuje bieżące wydarzenia z życia

literackiego.

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 22 lutego w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji