Artykuły

Warszawa. Minister kultury wręczył medale Gloria Artis

Śpiewaczki Ewa Podleś i Barbara Nieman-Rachoń oraz dyrygent Tadeusz Strugała zostali odznaczeni w piątek w Warszawie medalami Gloria Artis. Muzyków odznaczył minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.

Złotymi medalami Gloria Artis minister uhonorował Ewę Podleś i Tadeusza Strugałę, a srebrnym medalem - Barbarę Nieman-Rachoń.

Ujazdowski podkreślił, że piątkowa uroczystość to jest to "prawdziwy wyraz hołdu i szacunku dla wybitnych przedstawicieli polskiej muzyki".

- Muzyka i śpiew jest tym obszarem uczestnictwa w kulturze, który w największym stopniu ogarnia całe nasze jestestwo - ocenił minister. Jego zdaniem, "jeśli Polska jest w jakiejś dziedzinie mocarstwem, to właśnie w muzyce".

Odznaczona złotym medalem Ewa Podleś jest laureatką konkursów wokalnych w Atenach, Barcelonie, Genewie, Rio de Janeiro i Tuluzie. Występuje w największych teatrach operowych świata, m.in. w La Scali w Mediolanie, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Covent Garden w Londynie, wiedeńskiej Staatsoper, Teatro La Fenice w Wenecji, Operze Bastille w Paryżu, Deutsche Oper i Staatsoper w Berlinie.

Jest również cenioną śpiewaczką estradową. Koncertowała z towarzyszeniem orkiestr Berliner Philharmoniker, Orchestre de la Suisse Romande, San Francisco Symphony.

Uznawana jest za specjalistkę od muzyki Haendla i Rossiniego. Konsekwentnie jednak rozszerza repertuar. Amerykańską publiczność podbiła rolami w operach Verdiego: Azuceną w "Trubadurze" i księżną Eboli w "Don Carlosie". W Barcelonie wystąpiła w "Giocondzie" Ponchiellego. Była także Jokastą w "Królu Edypie" Strawińskiego i Erdą w "Pierścieniu Nibelunga" Wagnera. Śpiewała partie tytułową w "Juliuszu Cezarze" Haendla w Toronto.

Tadeusz Strugała w latach 1969-80 kierował Filharmonią Wrocławską, w latach 1975-76 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Przez kilkanaście sezonów (1979-90) był zastępcą dyrektora artystycznego i stałym dyrygentem Filharmonii Narodowej w Warszawie. Kierował także Prezydencką Orkiestrą Symfoniczną w Ankarze (1976-78) i Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej (1981-86). W latach 1990-93 był szefem i dyrygentem Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie, potem do 2001 roku pełnił funkcję stałego dyrygenta gościnnego Praskiej Orkiestry Symfonicznej.

Z jego nazwiskiem wiąże się artystyczny i organizacyjny rozkwit Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach, Festiwalu Wratislavia Cantans oraz Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu.

Odznaczona srebrnym medalem śpiewaczka Barbara Nieman-Rachoń występowała m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Rosji. Była m.in. Desdemoną w "Otellu" Verdiego na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie. Brała udział w nagraniu wielu płyt z ariami operowymi, operetkowymi i pieśniami z Orkiestrą Polskiego Radia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji