Artykuły

Warszawa. Żydowski kończy jubileusz

"Tradycja" - wielkie muzyczne widowisko pełne żydowskich obrzędów, husyckich pieśni i tradycyjnych tańców to ostatni akcent obchodów 60-lecia istnienia Teatru Żydowskiego.

Akcja "Tradycji" toczy się w małym miasteczku, do którego po latach wracają jego dawni mieszkańcy, przedstawiciele różnych kultur: żydowskiej, polskiej, cygańskiej, rosyjskiej. - Przed ich oczami stają minione czasy, miejsca i wydarzenia - mówi Lena Szurmiej, która reżyseruje spektakl wspólnie z Szymonem Szurmiejem [na zdjęciu]. - Te reminiscencje przypominają obrazy, ich tło jest trochę zamazane, nieostre, wyraźni są za to ludzie. Jak to we wspomnieniach.

Widzimy osoby uczestniczące w szabasie, pary spacerujące po rynku. Cały drugi akt to wesele. Rodzice pana młodego zapraszają na nie wszystkich mieszkańców miasteczka. Goście dają prezenty, tańczą i popisują się przed młodą parą. Mieszają się kultury i obyczaje. - Nasz teatr i kultura wyrosła przecież na bazie tradycji żydowskiej, ale także polskiej, rosyjskiej i cygańskiej - dodaje Lena Szurmiej.

Teatr Żydowski, pl. Grzybowski 12/16, 29.12, godz. 19

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji