Artykuły

Gdynia. Prapremiera "Plotki" w Miejskim

- To nie jest spektakl o gejach - zastrzegają realizatorzy komedii "Plotka" Francisa Vebera. Prapremiera planowana jest w sylwestrowy wieczór w Teatrze Miejskim w Gdyni.

- "Plotka" w arcyzabawny sposób pokazuje, jak zmienić nudne życie porządnego księgowego w pasmo zaskakujących sukcesów - zapowiada Sabina Czupryńska, sekretarz literacki Teatru Miejskiego w Gdyni, który w ostatni wieczór tego roku zaprasza na przedpremierowy pokaz scenicznej wersji znanej z kin komedii "Plotka". W rolę nudnego księgowego (który w obawie przez zwolnieniem z pracy w fabryce prezerwatyw rozpuszcza plotkę, że jest gejem, licząc że szef nie zwolni go w obliczu oskarżeń o dyskryminację), którego życie nagle nabiera barw, wciela się Piotr Michalski. W tej roli obsadził go reżyser Tomasz Man z Wrocławia, który zatrudnia Michalskiego w każdej realizowanej w Gdyni sztuce (wcześniej powierzył mu rolę męża w "Związku otwartym" i kilka ról w "Dniu świra" - jedną z nich był sąsiad homoseksualista). Dlaczego Michalski? - Bo to "dobry aktor jest" - odpowiada Man. A Michalski przyznaje, że lubi aktorskie szarże w spektaklach komediowych. - Choć to najtrudniejsze z aktorskich zadań, żmudna robota precyzyjna - zastrzega. Przyznaje, że podczas pracy nad "Plotką" humory dopisują im tak bardzo, że aż boi się o efekt finalny.

Realizatorzy gdyńskiej "Plotki" bronią się przed opinią, że to spektakl o gejach. - To nie jest o gejach. Tylko jeden bohater, czego możemy się domyślać, jest gejem. Reszta nie. To historia o ludziach i o tym, że przez jeden niewinny zbieg okoliczności nagle zmienia się życie jednego człowieka, z czasem także całej grupy. Oraz ich podejście do życia i stereotypów - mówi Michalski.

Pokaz przedpremierowy 31 grudnia o godz. 19, premiera: 5 stycznia o godz.19. Kolejne spektakle: 6, 7, 25, 26, 27 i 28 stycznia o godz.19.

Kinowa "Plotka"

Francuski film z 2001 r. w reżyserii Francisa Vebera na podstawie jego scenariusza (oryginalny tytuł "Le placard"). Dowcipna i pełna zabawnych sytuacji farsa o księgowym zatrudnionym od 20 lat w fabryce prezerwatyw (w roli François Pignona wystąpił Daniel Auteuil), który wiedzie nijaki żywot beznadziejnego nudziarza. Z tego powodu opuszcza go ukochana żona, a siedemnastoletni syn skutecznie go unika. Życie mu się nie układa, w dodatku przypadkiem dowiaduje się, że ma zostać zwolniony z pracy. Załamany postanawia popełnić samobójstwo, od którego odwodzi go sąsiad, emerytowany psycholog zakładowy. Pignon jest gotów na wszystko, byle tylko nie stracić pracy. Za namową psychologa Belone'a (Michel Aumont), decyduje się rozpuścić plotkę, że jest gejem... Ma to go uchronić przed pracodawcą, który nie zaryzykuje oskarżeń o dyskryminację. Tytułowa plotka wywołuję reakcję łańcuchową. Mężczyzna zaczyna wcielać się w tę rolę. Kiedy koledzy z pracy dowiadują się o jego skłonnościach, w firmie zaczynają się personalne rozgrywki... Choć Pignon jest wciąż tym samym człowiekiem, jego życie nagle staje się o wiele bardziej interesujące. A przede wszystkim zostaje przywrócony do pracy. Wkrótce stanie się bohaterem komedii omyłek i odkrywa, że o wszystkim decydują pozory.

Film wszedł do naszych kin w 2002 r. I choć większość krytyków kręciła nosem, widzom to nie przeszkadzało i film cieszył się bardzo dobrą frekwencją.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji