Artykuły

TVP. Premiery Teatru Telewizji

Teatr Telewizji, największa narodowa scena, fenomen na światową skalę, wraca do łask decydentów z Woronicza. Widzowie nie muszą już nerwowo szukać spektakli, wertując telewizyjny program. Teatr będzie miał stałe pasmo, tradycyjnie w poniedziałki o godz. 21.

Żeby, jak mówią obecni szefowie Jedynki, dać szansę fanom dwójkowego serialu, a zarazem potencjalnym teatralnym widzom. A że na takich mogą liczyć, świadczy choćby oglądalność spektaklu "Norymberga". Poruszający, rozliczeniowy tekst Wojciecha Tomczyka w reż. Waldemara Krzystka przyciągnął w połowie grudnia rekordową liczbę 1,9 mln widzów.

"Norymberga" wpisuje się w nowy nurt Teatru TV - Scenę Faktu, na której współcześni autorzy będą podejmować tematy dotyczące najnowszej historii.

22 stycznia prapremierę będzie mieć "Inka 1946", również autorstwa Wojciecha Tomczyka, w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz. Napisany specjalne dla Teatru TV dramat dokumentalny opowiada o sądowym mordzie dokonanym na osiemnastoletniej sanitariuszce i łączniczce AK Danucie Siedzikównie. Mimo brutalnego śledztwa nie zdradziła ona wojennych towarzyszy, została więc pospiesznie osądzona i rozstrzelana. Oskarżono ją m.in. o mordowanie rannych jeńców z UB, którym w rzeczywistości ratowała życie.

W ramach Sceny Faktu przygotowywany jest także spektakl o głośnej aferze mięsnej. A już w lutym zobaczymy sztukę Piotra Wojciechowskiego i Marka Millera o ojcu Janie Górze ("Góra Góry"). W marcu w "Słowie honoru" powróci sprawa Emilii Malessy, kapitana AK, którą UB doprowadziło do samobójstwa.

Pierwsza premiera Teatru TV w 2007 roku czeka nas 8 stycznia. Będzie to intrygująco zaadaptowana i brawurowo wyreżyserowana przez Laco Adamika "Pastorałka" Leona Schillera. Pod koniec miesiąca, w ostatniej teatralnej roli powróci Leon Niemczyk ("Umarli ze Spoin", reż. Jolanta Ptaszyńska). Premiery w Teatrze TV będą mieć także "Narty Ojca Świętego" Jerzego Pilcha przygotowane przez Piotra Cieplaka oraz "Krakowiacy i górale" w reżyserii Olgi Lipińskiej. Poza nowościami, w poniedziałkowym paśmie możemy się spodziewać powtórek najlepszych archiwalnych spektakli. Szefowie TVP1 zapowiadają też zakupy najciekawszych telewizyjnych realizacji z Anglii i Niemiec.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji