Artykuły

Kraków. Wielki kolega na scenie

Kolega ze sceny teatralnej i gimnazjum, przyjaciel rodziny i poeta - takiego Karola Wojtyłę znała i zapamiętała Halina Kwiatkowska [na zdjęciu], jego szkolna koleżanka z Wadowic. Aktorka prezentuje swoje wspomnienia w spektaklu "Wielki kolega Jan Paweł II ". Przedstawienie można zobaczyć na Nowej Scenie Narodowego Teatru Starego w Krakowie.

Prezentacja sceniczna przygotowana przez Halinę Kwiatkowską - aktorkę i przyjaciółkę papieża Jana Pawła II obejmuje wspomnienia o Karolu Wojtyle, który był jej scenicznym partnerem w teatrze amatorskim działającym przy gimnazjum w Wadowicach oraz w Teatrze Rapsodycznym, założonym w okupowanym Krakowie przez Mieczysława Kotlarczyka. W spektaklu Kwiatkowskiej zostały wykorzystane wiersze, prezentowane przez zespół Teatru Rapsodycznego, m.in. Mickiewicza, Słowackiego, Norwida i Wyspiańskiego. Fragmenty narracyjne i poetyckie przeplatają się z muzyką wykonywaną na flecie prostym przez Jacka Ostaszewskiego.

Halina Kwiatkowska poznała kilkunastoletniego Lolka w wadowickim teatrze szkolnym. Wystąpili wspólnie w "Antygonie ", "Balladynie " i "Ślubach panieńskich ". Po maturze w 1938 roku, podobnie jak Wojtyła, rozpoczęła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie okupacji studiowała na tajnych kompletach, pracowała i przenosiła przez granicę listy Karola Wojtyly i Mieczysława Kotlarczyka. Zaangażowała się w tajny Teatr Rapsodyczny. - Do dziś pamiętam próby, które odbywały się na Tynieckiej 10, gdzie mieszkali Kotlarczykowie i Wojtyła. Nazywaliśmy to miejsce "katakumbami " - wspomina aktorka w rozmowie z KAI. Po wojnie Kwiatkowska grała nie tylko w Rapsodycznym, ale również w Teatrze Słowackiego oraz Starym. Pozostawała w bliskim kontakcie z Wojtyłą. To jej córka Monika była pierwszym dzieckiem ochrzczonym przez młodego księdza. - Był bardzo stremowany, bo mała okropnie wrzeszczała - przypomina sobie Kwiatkowska. Aktorka ceni sobie jednak najbardziej zjazdy maturzystów z rocznika 1938 wadowickiego gimnazjum, które odbywały się w Rzymie co pięć lat z okazji urodzin i imienin Jana Pawła II oraz rocznic matury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji