Artykuły

Warszawa. Gloria Artis dla Józefa Hena i Janusza Deglera

PIW świętuje swoje 60-lecie. Gloria Artis - Zasłużony Polskiej Kulturze. Podczas uroczystości w Bibliotece Narodowej w Warszawie zostały wręczone medale Gloria Artis - Zasłużony Polskiej Kulturze. Złotymi medalami odznaczono Józefa Hena [na zdjęciu] i Waldemara Świerzego, srebrny odebrał m.in. Janusz Degler.

Dorobek Państwowego Instytutu Wydawniczego to 11 tysięcy tytułów o łącznym nakładzie kilkuset milionów egzemplarzy, napisanych przez ponad 6 tysięcy autorów.

Z okazji jubileuszu, w Bibliotece Narodowej w Warszawie otwarto wystawę poświęconą historii PIW-u. Jest ona również tematem specjalnej publikacji, której Jubileszowi autorem jest Leszek Żuliński. Podkreśla on, że PIW to było nie tylko wydawnictwo, ale także - a może przede wszystkim - środowisko.

W archiwach Państwowego Instytutu Wydawniczego zachowało się kilkanaście segregatorów z wieloletnią korespondencją autorów z wydawnictwem, np: Juliana Tuwima, Czesława Miłosza, Kazimiery Iłłakowiczówny, Zbigniewa Herberta, Leopolda Staffa, Marii Kasprowiczowej, Witolda Gombrowicza czy Tadeusza Różewicza.

Podczas uroczystości w Bibliotece Narodowej w Warszawie zostały wręczone medale Gloria Artis - Zasłużony Polskiej Kulturze. Złotymi medalami odznaczono: Józefa Hena i Waldemara Świerzego, srebrne odebrali: Marian Bizan, Zofia Adela Bartoszewska i Janusz Degler, a brązowe - Maria Bukszczanin i Ewa Teresa Maciak.

Odznaki "Zasłużony dla kultury polskiej" wręczono Bibiannie Ciąpale, Agnieszce Dębskiej, Krystynie Kurman i Krystynie Podgóreckiej.

Państwowy Instytut Wydawniczy został powołany w 1946 roku dekretem prezydenta Bolesława Bieruta, choć nieformalnie wydawnictwo funkcjonowało już od ośmiu miesięcy jako Państowe Wydawnictwo Literatury Politycznej. Była to agenda propagandowa Ministerstwa Informacji i Propagandy, które przestało istnieć w październiku 1946 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji