Artykuły

Drohobycz. Trwa Festiwal Brunona Schulza

W Drohobyczu trwa drugi Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza [na zdjęciu]. W dzisiejszym programie festiwalu - projekt Grzegorza Linkowskiego i Stowarzyszenia "Rozstaje Europy".

Składa się na niego 20 filmów dokumentalnych ukazujących w retrospektywie Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych "Rozstaje Europy". Jeszcze dziś zostanie też pokazany filmowy projekt Wojciecha Grabowskiego z Będzina, a wieczorem - zaprezentuje się lwowski Teatr imienia Lese Kurbasa ze spektaklem "Owidiusz Metamorfozy".

Jak powiedziała IAR organizatorka festiwalu Wiera Meniok, uczestnikom festiwalu bardzo podobał się wczorajszy spektakl Ewy Zarzyckiej z Lublina oraz występ teatralnego Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN", także z Lublina. Dziś jeszcze przyjedzie do Drohobycza zespół teatralny Leszka Mądzika Scena Plastyczna KUL, który jutro zaprezentuje w Drohobyczu wystawę zdjęć autorskich, a w niedzielę, w ostatnim dniu festiwalu, w miejscowych kościele, zagra swój spektakl "Bruzda".

W piątek natomiast w Drohobyczu rozpocznie się dwudniowa konferencja naukowa zatytułowana tak jak tegoroczny festiwal "Bruno Schulz a Kultura Pogranicza", z udziałem - między innymi - profesorów Jerzego Jarzębskiego z UJ, Aleksandra Fiuta (UJ), Jerzego Bartmińskiego (UMCS), Jerzego Święcha (UMCS) oraz "schulzologów" ukraińskich.

W niedzielę, o godzinie 11, na chodniku, gdzie 19 listopada 1942 roku zastrzelono Brunona Schulza, zostanie odsłonięta upamietniająca go tablica.

Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza odbył się w Drohobyczu dwa lata temu. Jego pomysłodawcą i realizatorem był pierwszy Kierownik Centrum Polonistycznego w Drohobyczu, nieżyjący już Igor Meniok. Teraz kontynuatorką przedsięwzięcia jest jego żona - Wiera Meniok.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji