Artykuły

Izrael na Spotkaniach

- Nie ma większej przyjemności, niż spełnić swe marzenia, nawet po latach, nawet w okrojonej postaci. "Arbeit Macht Frei" grupy z Akry był moim jednym z najsilniejszych przeżyć teatralnych sprzed lat - o występach Smardy Aaron z Izraela na "Spotkaniach" - mówi PIOTR CIEŚLAK, dyrektor Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Na Festiwalu Festiwali Teatralnych "Spotkania" gości teatr z Izraela

W "Wishuponastar" [na zdjęciu] Żydówka z Izraela, córka ocalałych z Holocaustu, poślubia gwiazdę Dawida, z którą tańczy na weselu do muzyki Wagnera. Bohaterką "Anthology" jest Zelma, ocalała z Holocaustu. Dwie rzeczy nadają jej życiu sens: muzyka i syn, któremu na dobranoc opowiada bajkę o obozach.

Zaprasza Piotr Cieślak, dyrektor artystyczny festiwalu: - Nie ma większej przyjemności, niż spełnić swe marzenia, nawet po latach, nawet w okrojonej postaci. "Arbeit Macht Frei" grupy z Akry był moim jednym z najsilniejszych przeżyć teatralnych sprzed lat. Mała grupa widzów zaplątana w prowokacyjną psychodramę, w czasie której trzeba przetrzepać własne sumienie na temat pamięci o Holocauście i o naszych pustych rytuałach, które zastąpiły prawdziwą wrażliwość na śmierć tamtych ludzi. Życzyłbym sobie takie wstrząsu w Polsce, życzyłbym takiego oczyszczenia pamięci np. o ofiarach Powstania Warszawskiego. "Wishuponastar" jest śladem tej mądrej prowokacji, która każe odświeżyć myślenie o trudnej ojczyźnie. Smarda Aaron, po cyrkowemu zwinna na podwieszonej pod sufitem gwieździe Dawida, jest porywająca, śmieszna i bezkompromisowa. "Analogia" jest ocalonym fragmentem spektaklu "Arbeit Macht Frei", ale przez ten fragment można odczuć potęgę całego spektaklu.

Na Festiwalu Festiwali Teatralnych "Spotkania" - dwa spektakle w wykonaniu Acco Theatre Centre z Izraela: "Wishuponastar" - reżyseria i wykonanie Smadar Yaaron (6 i 7 listopada, godz. 19 w Teatrze Narodowym, Scena przy Wierzbowej i "Anthology" - idea i wykonanie Smadar Yaaron oraz Moni Josef (8 listopada o godz. 21, Café Kulturalna).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji