Artykuły

Warszawa. "Promethidion". Czytanie sceniczne w wykonaniu Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej

25 września o godz. 18:00 Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na wieczór poświęcony „Promethidionowi” w ramach cyklu Od-czytywanie Norwida. Dramaty.

25 września o godz. 18.00 Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na wieczór poświęcony „Promethidionowi” w ramach cyklu Od-czytywanie Norwida. Dramaty. Czytaniu scenicznemu w wykonaniu wieloletniej, znakomitej interpretatorki utworu, Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej towarzyszyć będzie muzyka na żywo, a poprzedzi je rozmowa o dramacie. Na wydarzenie obowiązują bezpłatne zaproszenia do pobrania ze strony IT oraz w serwisie GoOut.net.


Czytanie sceniczne „Promethidiona” – które wpisuje się w organizowane w dniach 24-25 września uroczystości z okazji 200. rocznicy urodzin Norwida – będzie drugim spotkaniem w ramach nowego cyklu IT – Od-czytywanie Norwida. Dramaty. Przedstawiamy nim autora i jego myślenie o teatrze w kontekście innych, ważnych wydarzeń historycznych oraz zjawisk w sztuce i kulturze XIX i XX wieku.


W „Promethidionie” słowo funkcjonuje aż po dziś dzień na prawach subtelnego, Norwidowskiego credo. To poniekąd rodzaj wiary estetycznej, wiary i religii estetycznej żarliwie „poszukującej wśród swoich współczesnych zrozumienia”. Tym okrutniej, trzeba to przyznać, świat z poematem Norwida się obszedł, a szczególnie – świat polski. „Ciemniejszej nocy i zamętu nikt z ludzi utworzyć nie zdoła” (Andrzej Edward Koźmian). „Prawdziwie trzeba by zapomnieć o wszystkich utworach naszych poetów, aby móc na chwilę znaleźć upodobanie w tym chaosie pretensjonalnego i naciąganego humoryzmu” (Lucjan Siemieński). Wreszcie „Promethidiony, Zwolony i inne androny” (Julian Klaczko).


Zapraszamy na uroczyste przedstawienie Norwidowskiej „Rzeczy w dwóch dialogach z epilogiem” – „Promethidion” w wykonaniu Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, z muzyką na żywo (fortepian) w wykonaniu Janusza Olejniczaka. Warto powrócić do tekstu, który nie tylko stał się odrzuconym pomnikiem całej epoki – był również poruszającym dokumentem drastycznego ograniczenia odbioru i złej woli recepcji – tak również należałoby go czytać i wykonywać – Karol Samsel.


Wieczór rozpoczniemy o godz. 18:00 rozmową panelową z udziałem Ewy Hoffmann-Piotrowskiej, Olafa Krysowskiego (Zakład Literatury Romantyzmu, Wydział Polonistyki UW) i Jarosława Gajewskiego (Teatr Narodowy) – poprowadzi ją Karol Samsel. Czytanie sceniczne dramatu rozpoczniemy o godz. 19:00.


Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem obowiązującej w IT dyscypliny sanitarnej.


Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim gościom Instytutu i ograniczoną liczbę miejsc na widowni, uprzejmie prosimy o przemyślane pobieranie zaproszeń oraz o przybycie kilkanaście minut przed planowanym rozpoczęciem wydarzenia w celu wypełnienia formularza kontaktowego COVID-19.


***


Promethidion”


25 września


godzina 18.00 | rozmowa panelowa


godzina 19.00 | czytanie sceniczna


Występuje: Teresa Budzisz-Krzyżanowska


Fortepian: Janusz Olejniczak


WIĘCEJ O PROJEKCIE:


Cyklem Od-czytywanie Norwida. Dramaty chcemy przedstawić autora i jego myślenie o teatrze w kontekście innych, ważnych wydarzeń historycznych oraz zjawisk w sztuce i kulturze XIX i XX wieku. Jesteśmy przekonani, że pomimo swojej niewątpliwej osobności twórczość Norwida stanowi fenomen znakomicie wpisujący się w osiągnięcia teatru i dramatu europejskiego swojego czasu, a jednocześnie w niektórych przypadkach zdaje się nawet niektóre z nich wyprzedzać (oryginalna koncepcja teatru poetyckiego, teoria białej tragedii, wysokiej komedii). Takie zestawienie może uwypuklić wyjątkowość tej postaci i pozwoli wskazać należne jej miejsce w dziejach literatury i teatru, nie tylko w Polsce.


Przyjrzymy się twórczości dramatycznej Norwida w jej rozmaitych przejawach i kontekstach po to, by na zakończenie projektu – odwołując się przede wszystkim do „Za kulisami” – spróbować określić, na czym polegała oryginalność Norwidowskiej koncepcji dramatu i teatru. Czytaniom towarzyszą rozmowy przybliżające treść dramatu-bohatera i jego dzieje inscenizacyjne, a ostatecznym i najtrwalszym efektem spotkań będzie publikacja.


Od-czytywanie Norwida. Dramaty | Harmonogram czytań


31 sierpnia | „Miłość-czysta u kąpieli morskich”


25 września | „Promethidion”


22 października | „Noc tysiączna druga”


25 listopada | „Pierścień Wielkiej-Damy”


16 grudnia | „Za kulisami”


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji