Artykuły

Gdańsk. Benefis Romana Węgrzyna w Operze Bałtyckiej

22 października o godz. 19 Opera Bałtycka w Gdańsku zaprasza na szczególnie uroczyste przedstawienie opery Charlesa Gounoda "Faust" w reż. Marka Weissa-Grzesińskiego.

Przedstawienie będzie dane na benefis jednego z najznakomitszych polskich tenorów doby powojennej - Romana Węgrzyna (na zdjęciu). Do historii polskiego teatru operowego przeszły jego kreacje Otella, Radamesa, Jose i Tannhauasera. Tym razem, świętując jubileusz 50-lecia pracy artystycznej, Roman Węgrzyn wcieli się w postać Starego Fausta. Obok niego wystąpią: Agnieszka Wolska jako Małgorzata, Radosław Żukowski - Mefisto, Adam Woźniak - Walenty, Magdalena Lewandowska - jako Marta. W partii tytułowej zaprezentuje się uczeń Mistrza - Adam Zdunikowski. Całość poprowadzi Janusz Przybylski. Przedstawienie będzie powtórzone 24 października o g. 11.

Roman Węgrzyn jest jednym z najwybitniejszych tenorów w powojennej Polsce. Urodził się w 1928 roku we Lwowie. Po wojnie w ramach repatriacji wraz z rodziną został przeniesiony do Wrocławia, gdzie rozpoczął studia na Politechnice Wrocławskiej. Jeszcze w czasie studiów rozpoczął naukę śpiewu w Wyższej

Szkole Muzycznej we Wrocławiu początkowo u profesor Walerii Jędrzejewskiej, a następnie u Anatola Wrońskiego. Początkowo związany był z Operetką Krakowską, gdzie debiutował rolą Su - Chonga w "Krainie uśmiechu" Lehara w 1955 roku. Debiut operowy miał miejsce w Operze Krakowskiej w 1960, gdzie artysta kreował partię Jontka. W latach 1966-1968 występował na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu. Od roku 1968 związany z Teatrem Wielkim w Warszawie, gdzie stał się czołowym tenorem wykonującym bogaty repertuar operowy - "Aida", "Otello", "Elektra", "Don Carlos", "Carmen", "Diabły z Loundun", "Bal maskowy", "Edyp", "Halka", "Hrabina", "Tannhauser", "Wozzeck" i wiele innych. Odnosił sukcesy nie tylko w kraju, ale także na światowych scenach operowych w: Bonn, Dreźnie, Frankfurcie, Hawanie, Moskwie, Pradze i Sankt Petersburgu.

Oprócz pracy w teatrze, przez dwadzieścia lat, począwszy od 1979 roku, prowadził klasę śpiewu w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego wychowankami są m.in. Adam Zdunikowski i Tomasz Madej (obaj występują ze swym Mistrzem na scenie POB w "Fauście"). Od 1996 roku prowadzi także klasę śpiewu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Za osiągnięcia artystyczne został uhonorowany nie tylko uznaniem publiczności, ale także ważnymi nagrodami państwowymi: Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji