Artykuły

Dramat osobowości

Ostatnim widowiskiem premierowym w tym sezonie w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach będzie "Antygona" Sofoklesa. Spektakl reżyseruje Jarosław Kusza.

- Nie jest to pierwsze widowisko przygotowane przez pana dla kieleckiej publiczności

- Jestem w Kielcach po raz drugi. Z miastem tym związany jest mój debiut. Dwa lata temu reżyserowałem tutaj "Pojedynek" kirgiskiego dramaturga Bajdżijewa. Przedstawienie to, o ile się orientuje, podobało się widzom.

- Czy chętnie reżyseruje pan klasykę?

- Tak się złożyło, że po studiach w łódzkiej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, którą ukończyłem trzy lata temu, nie miałem jeszcze okazji pracować nad greckim dramatem. Dlatego bardzo się cieszę. że mogę zaproponować własny punkt widzenia na bohaterów "Antygony"...

- Proszę o kilka słów wyjaśnienia...

- Przyjęło się i tak uczy się w szkole, że w dramacie tym ścierają się dwie racje: władzy reprezentowanej przez Kreona i niepisanych praw "ludzkich" Antygony. A dla mnie jest "Antygona" po prostu dramatem dwojga ludzi, dwóch osobowości walczących o własna godność zgodnie z własnym sumieniem lub omijając je... Po czyjej stronie jest słuszność - niech ocenia sami widzowie. Moim zdaniem każda idea warta jest tyle, ile jest wart jej głosiciel i tylko wtedy ma sens, jeżeli ten, kto jej broni, jest człowiekiem w pełni wartościowym...

- Role komentatora w dramacie greckim pełni chór...

- W moim spektaklu chór nie jest tradycyjną grupą mędrców. Są to zwykli ludzie prosto z ulicy z chłodnym dystansem komentujący wydarzenia pałacowe.

- Dziękujemy panu za rozmowę. a czytelników informuje. że w rolach głównych w widowisku występują: Jadwiga Lesiak jako Antygona. Wacław Ulewicz - Kreon, Edward Kusztal - strażnik, Anna Skaros - Ismena i Jacek Strama - Hajmon. Muzykę do spektaklu napisał znany muzyk jazzowy Zbigniew Jaremko, a scenografie opracował łodzianin - Jerzy Jaruga. Premiera 19 bm.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji