Artykuły

Kraków. "Wesele by Czechow" by Domalik

- Nie po raz pierwszy realizuję w teatrze utwory Antoniego Czechowa i za każdym razem jest to fascynująca przygoda, podróż, w której czakają na nas kolejne stacje i widoki - powiedział Andrzej Domalik [na zdjęciu], reżyser spektaklu "Wesele by Czechow", które to przedstawienie będzie pierwszą premierą teatru Bagatela w nowym sezonie artystycznym (7 bm., godz. 19.15, Scena na Sarego).

Główną osią spektaklu jest jednoaktówka Czechowa "Wesele" połączona przez reżysera z fragmentami opowiadań pisarza: Butami, Pierwszym amantem i Syreną. Reżyser szukał w tych tekstach wspólnych postaci i wątków, by zestawić je w jednym kształcie scenicznym. - Wszystkie te utwory pochodzące z wczesnego okresu twórczości Czechowa, jak i późniejsze słynne dramaty, opowiadają o tym, co go najbardziej interesowało, czyli pokazują, jak głupio żyjemy. Bardzo bliska jest mi teza filozofa Lwa Szestowa stawiającego sprawę jasno: "w rękach Czechowa mrze wszystko". Dlaczego? Bo autor "Wiśniowego sadu" wciąż powtarzał, że mamy sporo oczekiwań od losu, wiele marzeń i pragnień, ale wciąż nie wiemy, jak je realizować. Bo nie znamy odpowiedzi na podstawowe pytania. W dramatach Czechowa nie ma nadziei, to światełko w tunelu pojawia się niezwykle rzadko. Jego postaciom zwykle w życiu nic nie wychodzi. Podobnie jest w "Weselu", ale jego kaliber jest nieco lżejszy. Opatrzone podtytułem "żart sceniczny" jest bardziej pogodne i lekkie. Starałem się tę opowieść tak poprowadzić, by była intrygująca i zajmująca - mówi reżyser.

W spektaklu, ze scenografią Urszuli Czernickiej, muzyką Grzegorza Turnaua i choreografią Artura Dobrzańskiego zobaczymy m.in.: Marka Litewkę, Alinę Kamińską, Ewę Mitoń, Kamilę Klimczak, Marcina Kobierskiego, Dariusza Starczewskiego, Sławomira Sośnierza i Andrzeja Kozaka.

Spektakl potem zostanie przeniesiony na dużą scenę teatru, gdzie będzie grany od 19 października.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji