Artykuły

Zielona Góra. "Strumień" Mądzika na jubileusz Lubuskiego

24 listopada 1951 r. w sali Teatru Miejskiego odbyła się uroczysta premiera "Zemsty" A. Fredry w reżyserii Róży Gelii-Czerskiej. Lubuski Teatr obchodzi 55-lecie.

Jubileuszowe obchody rozpoczną się tej niedzieli [1 października] niezwykłym zdarzeniem teatralnym: o godz. 18 zobaczymy premierę "Strumienia", autorskiego spektaklu Leszka Mądzika [na zdjęciu], zrealizowanego z zespołem Lubuskiego Teatru. W przedstawieniu, które muzycznie oprawił Andrzej Zarycki, wystąpią: Marta Artymiak, Beata Beling, Marta Frąckowiak, Tatiana Kołodziejska, Kinga Kaszewska-Brawer, Wojciech Brawer, Wojciech Czarnota, Tomasz Karasiński, Andrzej Nowak.

Już dziś natomiast widzowie mają szansę bliżej poznać twórcę Sceny Plastycznej KUL. O 17 w Salonie Artystycznym Stańczyk rozpocznie się spotkanie z Leszkiem Mądzikiem. W programie m.in. prezentacja filmów; "Jak najmniej światła" Grzegorza Królikiewicza i "Dotyk przemijania" Doroty Nowakowskiej. Sobotnią premierę spektaklu, o 19 poprzedzi otwarcie wystawy fotograficznej Leszka Mądzika pt. "Spojrzenia". Bardzo osobisty zapis z teatralnych podróży twórcy Sceny Plastycznej KUL po całym świecie jest próbą spojrzenia na czas poprzez fotoobiektyw.

* * *

Tajemnica czasu

Rozmowa z LESZKIEM MĄDZIKIEM, twórcą Sceny Plastycznej KUL, który przygotowuje premierę "Strumienia" w Lubuskim Teatrze

Nieczęsto się zdarza zobaczyć nazwisko Mądzik na afiszu innego teatru, niż Scena Plastyczna KUL, z którą od 35 lat tworzy pan autorskie spektakle. Co pana skłoniło do zielonogórskiej próby?

- Rzeczywiście, niewiele było przypadków, gdy opuszczałem swój teatr. Ostatnio doświadczam tego częściej, zachęcony konfrontacją z innym sposobem pracy. Jednym z powodów, dla którego podjąłem próbę w Zielonej Górze, jest to, że trochę ten teatr znam. Dwa lata temu realizowałem tu warsztat teatralny. Mam też poczucie, że teatr, jaki uprawiam, nie jest obcy zielonogórskiej publiczności, która oglądała większość przedstawień Sceny Plastycznej KUL. Pokusą była też przestrzeń; inna od tej, jaką mam w swoim teatrze. Umożliwiająca pokazanie totalnego obrazu.

Obrazu, bo - przypomnijmy - pana teatr obywa się bez słowa. W "Strumieniu" też go nie będzie?

- Jedynym słowem jest tytuł na afiszu, który ma uruchomić i ukierunkować wyobraźnię widza.

Aktor takiego teatru, jak zielonogórski, nim rozpocznie próby nowej sztuki, otrzymuje jej tekst. Czyta go, uczy się na pamięć swojej roli. Rozumiem, że przed próbą "Strumienia" aktorzy nie dostali do ręki ani jednej kartki?

- Zgadza się.

Jak więc wyglądało przygotowanie do realizacji przedstawienia?

- Pewnym wprowadzeniem w świat mojego teatru i metody pracy były trzy filmy, poświęcone Scenie Plastycznej KUL, które pokazałem. Mam wrażenie, że już po paru dniach miałem od aktorów duży kredyt zaufania. Dziś mogę mówić o więzi, która nie żąda zbyt wielu pytań. Opiera się bardziej na zawierzeniu, niż wiedzy. Na gotowości do wejścia w pewną tajemnicę, niż pewności, co z tej próby wyniknie. Bardzo jestem rad, że nie tylko aktorzy, ale zespół techniczny oraz pracownie teatru, dla których spektakl był dużym wyzwaniem, poradziły z tym sobie bardzo dobrze.

Spektakle Sceny Plastycznej KUL obracają się wokół tematu czasu i przemijania. O czym będzie "Strumień"?

- O tajemnicy czasu, wpisanej w ludzkie ciało. O tym, jak na nie patrzymy i jak je odczuwamy w różnych porach wieku... Nie lubię mówić o swoich spektaklach. Słowo jest zbyt ubogie, by oddać najgłębsze emocje. Dlatego wyrażam je przez obraz, światło, dźwięk, fakturę, muzykę. Zapraszam do teatru!

Dziękuję.

LESZEK MĄDZIK

Twórca Sceny Plastycznej KUL, z którą przez 35 lat zrealizował 18 autorskich przedstawień. W Zielonej Górze oglądaliśmy m.in. "Zielnik", "Wilgoć", "Wrota" i ostatnio "Bruzdę". Teatr Leszka Mądzika uczestniczył w ponad 50 międzynarodowych festiwalach na wszystkich kontynentach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji