Artykuły

Koszalin. BTD wciąż bez dyrektora artystycznego

Premierą "Antygony" [na zdjęciu] Sofoklesa Bałtycki Teatr Dramatyczny rozpoczął sezon teatralny. Gorące oklaski po spektaklu dają nadzieję, że będzie udany. Choć z pewnością niełatwy - teatr wciąż pracuje bez dyrektora artystycznego, a w planach ma kompleksowy remont budynku.

Owacje na stojąco, kwiaty dla aktorów i szampan dla widzów - tak BTD zainaugurowało nowy rok teatralny. "Antygonę" Sofoklesa w reżyserii Waldemara Matuszewskiego przygotowano z wielką pompą. Gości wchodzących do teatru witał szpaler zakapturzonych postaci i pochodnie płonące przy dźwiękach "Carmina Burana" Karla Orfa. Sztuka spotkała się z gorącym przyjęciem widzów. - Długie brawa świadczą o tym, że "Antygona" na początek sezonu była dobrym wyborem - cieszył się Waldemar Matuszewski.

- Trzeba pamiętać, że klasyka jest trudna. Tę premierę uważam za dobrą wróżbę na przyszłość - dodał Roman Radziwonowicz, dyrektor BTD. Dobre samopoczucie dyrektora jest uzasadnione, bo niedawno zapadła decyzja o tym, że BTD dostanie 1,179 mln euro z pieniędzy unijnych na kompleksowy remont budynku, który jest w fatalnym stanie. Wciąż jednak nie wiadomo, gdzie teatr przeniesie się na czas remontu. Nie wiadomo też, kiedy wybrany zostanie nowy dyrektor artystyczny (umowa z dotychczasowym, Zbigniewem Najmołą, wygasła z końcem sierpnia, ale faktycznie nie piastował on tego stanowiska już od wiosny).

Na deskach BTD nie zobaczymy też już czwórki młodych aktorów: Anny Rutkowskiej, Katarzyny Niewadził, Agaty Porczyńskiej i Andrzeja Platy (uznany za najlepszego aktora poprzedniego sezonu). Swoje umiejętności będzie mogła pokazać koszalińskim widzom nowa aktorka Karolina Bratz.

Poza "Antygoną" czekają nas w tym roku dwie premiery: monodram "...syn" Żanetty Gruszczyńskiej-Ogonowskiej i bajka "Lato Muminków".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji