Artykuły

Warszawa. Prezydent odznaczył pośmiertnie Bogdana Augustyniaka

Bogdan Augustyniak (na zdjęciu) - zmarły 18 września reżyser i dyrektor warszawskiego Teatru na Woli - został w poniedziałek pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Prezydent uhonorował Augustyniaka w uznaniu dla jego zasług dla kultury polskiej i za osiągnięcia w działalności artystycznej.

W ceremonii pogrzebowej, która odbyła się w poniedziałek w Warszawie podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta Ewa Junczyk-Ziomecka przekazała order synowi zmarłego - Szymonowi Augustyniakowi.

Bogdan Augustyniak został dyrektorem warszawskiego teatru w 1990 roku. Pod jego kierownictwem teatr organizował cieszące się dużym zainteresowaniem cykliczne przeglądy: "Małe Sztuki z Wielkimi Aktorami", Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu oraz wakacyjne "Komedie Lata".

Augustyniak wystawił na tej scenie m.in. "Nosorożca" Eugene Ionesco (1991), "Fedrę" Jeana Baptiste'a Racine'a (1993), "Pierwszą młodość" (1997) Christiana Giudicelli'ego, "Panienkę z Tacny" (2000) Vargasa Llosy czy "Czuwanie" Morrisa Panycha (2004). Ostatnią jego pracą reżyserską była "Grace i Gloria" Toma Zieglera (2006).

Bogdan Augustyniak (ur. 1940) ukończył najpierw historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie Wydział Reżyserii w stołecznej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej (dziś Akademia Teatralna).

Zanim został dyrektorem Teatru na Woli, reżyserował w Teatrze TV i pracował w teatrach całej Polski, m.in. w roku 1982 został dyrektorem Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji