Artykuły

Poznań. Verba Sacra – "Księga Estery" online

Nie minął miesiąc od pierwszej premiery Verba Sacra w internecie, a już 11 października o 17 odbędzie się premiera drugiej edycji Verba Sacra online. Tym razem zobaczymy Księgę Estery w wykonaniu młodej utalentowanej aktorki Marty Kurzak.


Według ks. dr Łukasza Grysa, autora komentarza – Księga Estery niesie ważne życiowe przesłanie. Jest opowieścią o wierności Boga wobec własnego ludu, którego broni, ponieważ związał się obietnicami z przodkami i nie może postąpić inaczej. Ta biblijna księga potwierdza prawdę, że Bóg jest zawsze blisko człowieka i gotów jest mu pomagać, zwłaszcza w momentach zagrożenia. Księga Estery jest także opowieścią o wierności ludzi wobec wartości, z których się wyrosło oraz reguł życia, nawet wtedy gdy nie jest to łatwe. Tylko dzięki wierności można zachować swoją tożsamość. Estera i Mardocheusz potwierdzają, że warto być przywiązanym do wartości, które otrzymało się od przodków. Wszystko to sprawia, że przesłanie biblijnej Księgi Estery jest zawsze aktualne.


Księga Estery wraz z czterema innymi księgami biblijnymi (Rut, Pieśń nad Pieśniami, Kohelet oraz Lamentacje) stanowią u Żydów tzw. Megillot, czyli Zwoje. Są to księgi odczytywane podczas nabożeństw w główne święta żydowskie. Księga Estery jest czytana w Święto Purim.  


Estera była natchnieniem wielu dzieł artystycznych. M.in. takich mistrzów, jak: Rembrandt, Michał Anioł, Veronese, Lastman, de Gelder, Gentileschi, van Leyden i Lievens. Na jej temat wyprodukowano kilka filmów i seriali telewizyjnych: „Noc z królem”, „Historia królowej Estery” i „Estera”.  


 Księga Estery to 203 premiera Verba Sacra od stycznia 2000 roku.


 verbasacra.pl


Przekład: Biblia Poznańska. Scenariusz i reżyseria: Przemysław Basiński. Zdjęcia i montaż: Michał Bernardyn. Premiera odbędzie się na kanale YouTube https://www.youtube.com/watch?v=_pno6Ty_TVM


 


 


 


 


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji